fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Yemek zammı geri alındı!

İstanbul Üniversitesi’nde yapılması planlanan yemekhane zamları geri çekildi. Kamuoyunda yankı uyandıran olayların ardından İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, diğer hizmet alanlarından kısılarak, yemek hizmetinin aynı şekilde devamının sağlandığını duyurdu.

İstanbul Üniversitesi'in yemekhane fiyatlarına yaptığı zam Türkiye’nin gündemine oturdu. Üniversite dün zamların geri alındığını duyurdu.

Geçen yıl 2 lira 75 kuruş olan yemek ücretlerini 3 buçuk liraya çıkaran İstanbul Üniversitesi yönetimi, bu yıl da öğrencilerin üç öğün yararlandığı indirimli yemek hakkını tek öğüne düşürüp kahvaltı öğününü de tamamen kaldırma kararı aldı.

Üç buçuk liraya yedikleri yemeğin ücreti 18 buçuk liraya çıkarılan İstanbul Üniversitesi öğrencileri, rektörlüğün bu kararından sonra eylem yaptı.

Kararın geri çekilmesi talebiyle yemekhane boykotu yapan öğrencilere, okul içinde ve önünde yapılan eylemlerde müdahale edildi.

ÜNİVERSİTE: TALEPLERİ DEĞERLENDİRDİK

Üniversitenin resmi sosyal medya hesabından ‘önemli duyuru’ başlığı ile yapılan açıklamada şöyle denildi:

2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir. Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır. Diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır.