fbpx Ankapark'ın Turistleri Ya Da Çin Dostluğu | Ankara Havadis

Son Dakika

Ankapark'ın Turistleri Ya Da Çin Dostluğu

Kendi seçmenleri ve hatta yakın çalışma arkadaşlarının bile en yüceltici ifade olarak “çalıyor ama çalışıyor” dediği İ. Melih Gökçek’in Ankara’ya verdiği sayısız zarar, yaptığı binlerce kötülük var. Sinyalizasyonu olmadığı için, uzun süre göz ardı edildikten sonra inşa edilen raylı sistemlerin sinyalizasyon sorunları nedeniyle etkin çalışmaması, alt ve üst geçitlerle ilk trafik ışığına kadar sıkışan trafik, göğü yok eden yapılar, yeşili bitiren rantçılık, insanı betona hapseden kentçilik, Sayıştay’ın her yıl milyonlarca Türk Lirasını bulan yolsuzluk bulguları, sırf aynı partiden olduğu için soruşturma izni verilmediğinden görülemeyen davalar... Saymakla bitmez. Keza, kendi partisi tarafından hem Fetö hem yolsuzluk hem başarısızlıktan görevden alınıp yerine yine kendi partilisi Mustafa Tuna gelince hemen görünümü kurtarma yolunu tuttu. Laleyi, saçma yaya üst geçitleri kaldırdı. Her yağmurda sel basmasını önleyecek altyapı girişimlerinde bulundu.

Ancak, sayın Mustafa Tuna’nın da çaresiz kaldığı bir sürü de saçmalık vardı. Keçiören’de ne olduğu belli olmayan bir beton kule vardı örneğin. Hala bilinmez. AnkaPark vardı, 2 milyara mal olmuş. Bugün olsa bugün de doğru çözüm o saçmalıkları kaldırıp orayı Atatürk Orman Çiftliği’nin asli niteliğine kavuşturmamız en doğru çözümdür. Bu çözüm mutlaka uygulanacaktır. Ancak Büyükşehir Belediyesi ihaleyi yaptı ve 2 milyara maliyeti olan park 29 yıllığına, yıllık 26 milyona, yani toplam 754 milyon TL’ye kiralandı. Park gelirlerinin %3’ü de Büyükşehir Belediyesi’ne kalacakmış. Herhalde bu büyük zararın giderilmesi için Ankaralıların yemek filan yemeyip haftada bir bu parka gitmesi gerek.

Bu park Ankara’nın ihtiyaç duymadığı, aksine yeşilini ve parasını heba eden, herhalde yolsuzluk yapmak için bulunmuş bir kılıftı. Atatürk Orman Çiftliği düşmanlığı ayrı bir yazı konusudur ki Ankara Havadis bu konuda önemli yazılar yayınlamıştır. Amerikan tarzı diyebileceğimiz, mısır patlaklı, adrenalinli bir park!

Amerika ise yalnız kültürünü göndermiyor. Diplomatik olmayan görevlilerini de Ankara’dan eksik etmiyor. Birkaç gün önce AnkaPark’ın beş kilometre uzağında, Cumhuriyet Ankarası’nın Sıhhiyesi’ndeki Abdi İpekçi Parkı’nda “Amerika önce pkk’ya sonra bize devlet kurduracak” diyen bir görevli, Seyit Tümtürk adında birisi, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Destici himayesinde Amerika yararına bir toplantı düzenledi. Aynı toplantı sonrasında CHP, İYİP, HDP Meclis’te bir görüşme önerisi vererek Amerika çalışmalarını sürdürdü. Tüm bu gidişata ses çıkarmayan AKP yalnızca görüşmenin reddi yönünde oy kullandı, MHP ise çekimserdi.

Konu, Çin Devleti’nin bir kısım vatandaşına ayrımcılık uyguladığı iddiasını gündeme getiren Seyit Tümtürk gibi bilgisi, amacı, hevesi Amerika’nın bahşettiklerinden ibaret olanların ağzından yazan Amerikan basınıydı. Bu iddiaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da önemsemiş, geçtiğimiz yıllarda Çin ziyaretinde Sincian-Uygur bölgesine giderek incelemeler yapmış, iddiaların asılsız olduğunu açıklıkla ifade etmişti. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de bölgeyi yakın zamanda ziyaret etmiş, bu konuda doyurucu ve gerçekleri yansıtan açıklamalar yapmıştı.

Bu yazıda adı geçen bütün siyasi partiler, TBMM aracılığıyla Çin’e bir gezi düzenleyip durumu, diplomatik nezaket çerçevesinde yerinde görebilir. Yani Abdi İpekçi Parkı’nda Amerikan görevlilerine toplantı yaptırmadan, Çin düşmanlığına varmadan doğru bilgiye erişilebilir.

AnkaPark ihalesini alan ortak girişimin bir tarafında Çin var. Yıllık 26 milyon TL ve %3 ödeme yapılacak ziyaretçilerle ilgili olarak Çin firması ilk yıl için 100 bin, ikinci yıl için 200 bin ve üçüncü yıl 500 bin olmak üzere Çin'den turist getireceği sözünü vermiş durumda. Abdi İpekçi Parkı’nda Çin düşmanlığı yapar, Hrant Dink, Rahip Santorio, Malatya Zirve Kitabevi, Cumhuriyet Gazetesi saldırılarında kullanılan Alperen Ocaklarıyla Amerika’nın bölücü terör örgütüne Türk toprakları da dahil devlet kurdurduktan sonra kendilerine de devlet kurduracağına inanan görevliyle birlikte Ankara’nın göbeğinde eylerseniz o turistler gelir mi? O turistler geldiğinde, bugün sessiz kaldığınız bu cahil ya da hain sürüsü gelen konuklarınızı rahat bırakır mı?

Melih Gökçek Ankara için yanlış bir belediye başkanıydı, AKP bunu çok geç anladı. Atatürk Orman Çiftliği yalnız Ankara için değil tüm Türkiye için çok değerli bir varlık, henüz bunu anlamadı. Amerika Türkiye’nin dostu değil, bunu az da olsa anladı. Çin Türkiye’nin dengeli ve yakın ilişkiler kurması gereken bir devlet, bunu biliyor. AnkaPark yanlış bir projeydi, orta yerde duruyor. Ankara halkının gelirlerini yükseltecek, giderlerini azaltacak, sırtına yüklenen yüklerin karşılığını verecek politikalar hayata geçirilmeli, bunu herkes biliyor. Bu durumda artık hem iktidar partisi hem Ankara Büyükşehir Belediyesi hem Ankara Büyükşehir seçimlerinin güçlü adayları Mansur Yavaş ve Mehmet Özhaseki ortak bir tavır geliştirmelidir. Anılan turist sayıları azımsanmayacak büyüklüktedir ve Çin ile iyi ilişkiler ülkemizin de yararınadır. Ankara adına hareket etmesi gerekenler ya Çin’e ortak bir heyet göndermenin yoluna baksın ya da oradan bir heyeti çağırsın ama Çin’de bir ayrımcılık, bir sorun var mı birinci ağızlardan öğrensinler ve halkımızın da Amerikan görevlileri tarafından manipüle edilmesinin önüne geçsinler.

Seçimlere giderken her eli öpüp her yola onay veren siyasi anlayış işin içinde gelecek yüz binlerce turist, onların sağlayacağı gelir, can güvenlikleri söz konusuysa yerini gerçeği cesurca dillendirmeye bırakmalıdır. Türkiye Sakarya Savaşı’ndan beri art alanındaki Asya’yı korumuş, gücünü oradan almıştır. Bu tarihi ilişkiler Ankara’nın doğusuna bakışımızda Amerikancılığı sona erdirmeyi gerektirir. Nitekim gelecek de Avrasya’dadır.