fbpx Ankara'nın Taşına Bak | Ankara Havadis

Son Dakika

Ankara'nın Taşına Bak

Geçen sene Korkut Erkan’ın “Ankara Tarihi  ve Cumhuriyet’in Ankara’sı” söyleşisi ne katıldıktan sonra Ankara’yı  daha başka sevmeye başladım. Tarih öncesi çağlardan başlayıp Galyalılara oradan Frigyalılara daha sonra Milli Mücadele yıllarına uzanan Ankara’yı kavrayınca bu şehri daha fazla sahiplenme ve sahiplendirme gereği duyuyor insan.

Bu duygu geçen Pazar günü Güdül’e yaptığımız gezi ile daha da pekişti. Ankara Havadis olarak Güdül’ün  Salihler köyüne gittik. Burada binlerce yıl öncesine ait kaya resimleri ve kurganlar var. Süvari resimleri, atlar, boğalar, kamlar, yön çizelgeleri, hayat ağacı figürleri ve en çarpıcısı Göktürk yazıtlarında kullanılan harfler. O zaman tarihin büyülü bir sahnesinde siz de yerinizi buluyorsunuz.

Kim demiş Türklerin 1071 yılında Anadolu’ya geldiğini! Tarihi binlerce yıl geriye sardırıyorsunuz bu resimlerle. Türklerin Anadolu’daki izleri bu resimlerde ispatlıyor kendini. Bundan sonra bizim tek yapmamız gereken şehrimize ve tarihimize sahip çıkmak.

Bırakın gerisini bu gerçeği inkâr edenler düşünsün. Bu taşlar onları yalancı çıkarıyor, Batı merkezli tarih algısı bitmiştir artık. Bunda da emeği geçen Dr. Begümşen Ergenekon hocamızı atlamamak gerek…