fbpx Aydın Tutulması | Ankara Havadis

Son Dakika

Aydın Tutulması

Bu tutulma ne ayın ne de güneşin tutulmasına benziyor. Bu ülkenin toprağından, suyundan ete kemiğe bürünüp, aydın sıfatını isminin önüne aldığı halde vatanından, halkından, sorunlarından bu kadar kopuk bir sınıfın yarattığı akıl tutulmasıdır maalesef. Kendi yörüngesinden başka döngüyü göremeyen bu sınıfı okudukça, dinledikçe ve izledikçe hayretler içinde kalmamak mümkün değil.

Yakın tarih 2001’ den sonra komşumuz Irak’a operasyon için bizden bekledikleri teskereyi alamayınca günümüze kadar birçok travma yaşamamıza sebep olan sevgili müttefikimiz ABD nin menfaatlerini, kendi ülkesinin menfaatlerinden üstün tutan değerlendirmeleri aleni yapan aydınlarımıza ne demeli bilmiyorum. Özgeçmişlerine baktığınızda öğrenimini oksfort ta, harvırt ta hatta namı büyük yerli birçok üniversitede yapmış ama mevzisini yitirmiş aydınlarımız var.

Önce Vatan dediğinizde önce Vahdettin önce Damat Ferit deyip sizi önceliklerinizden koparmak isteyen, hedef şaşırtan aydınlarımız var. Hangisini sayalım. Suriye ve Irak ta yaratılmak istenen karma karışık yönetimlerle kendi ülkemizin güvenliğini tehdit eden ve PYD ye binlerce tır dolusu silah vererek müttefikiz diyen ABD ile buralarda çözüm arayan aydınlarımızı mı sayalım. Yoksa sözde Ermeni Soykırımı yalanını ısıtıp ısıtıp önümüze getiren ve kabullenmemiz gerektiğini savunan aydınlarımızı mı sayalım. Kıbrıs’ta Türk Ordusunu işgal gücü görüp Kıbrıs ‘ı ver kurtulcu zihniyetle teslim etmeye hazır aydınlarımızı mı sayalım. Ege de şimdilik işgal ettikleri ada ve adacıkların yüzölçümü toplandığında Kıbrıs’ı geçen büyük bir toprak kaybının arkasını aramayan tepki vermeyen aydınlarımızı mı sayalım.

Kısaca kendi ülkesine ve insanına güvenini yitirmiş, farklı yörüngelerde dönmeye başlayıp değer yitirdiğinin farkında olmayan aydınlarımız var. Hangi kesimden olursa olsun altını kaldırıp etiketine bakma şansımız olmadığına göre bu sınıfı en kolay başka ülkelerin menfaatine yorum yaparken veya kendi ülkesini boşa kürek çekeceği mecraya taşımak isteyen eylemlerde yakalayabilir siniz?

Evet iyisi ile kötüsü ile aydınlarımız var bizim. Fakat kötülerin, iyileri gibi ışığını doğru yere yönlendirmeleri için sizin doğru tepkilerinize ihtiyaçları var. Bu ülkenin mayasındaki doğru, gerçek değerleri unutanlara hatırlatmak aydın bir halkın vazifesidir. Esirgemeyin ki doğru tepkilerle birçoğu geri kazanılsın.