Bahçeli Belleğinde Ankara

Bahçelievler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yeni yönetimi ile etkili çalışmalarına devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de her ayın 20’sinde yapılan “Bahçeli Sohbetleri”.Bu toplantılarda genelde semt sakinlerini doğrudan etkileyen konular seçiliyor ve konunun uzmanları ile tartışılıyor. Bazen müzik ve edebiyat söyleşileriyle hoşluklar da yaşatılıyor. Şubat ayının konusu ise “Bahçeli’nin Tarihi” idi. 

Sunumu Dernek üyesi ve Bahçeli’nin en eski sakinlerinden Mehmet Ertüzün yaptı. Titizlikle hazırlanan bu sunumdan Bahçeli’nin Cumhuriyet’in şehircilik anlayışını yansıtan en değerli örnek olduğunu anlıyoruz. Semt, ünlü Alman mimar Jansen’in planladığı ve ilk yapı kooperatiflerinin kurulduğu yer niteliğini taşıyor. 

Bahçeli’nin bir başka önemli değeri de Abdi Paşa Çiftliği. Tam Anıtkabir’in karşısından başlayıp 4. Caddeye kadar uzanıyor neredeyse. Şimdi o koca çiftlikten kalan dut ağacı korunmaya çalışılıyor. Bu dönemde semt, Fas, Japon ve Arjantin elçiliklerinin de adresi olmuş.

Kimler geldi kimler geçti kısmında Türkiye’nin aydınlık yüzlerinin isimleri sıralanıyor bir bir. Herkesi heyecanlandıracak daha pek çok ayrıntıyı öğreniyoruz “Bahçeli Tarihi”söyleşisinden. 

Dernek bu değerli bilgileri kitaplaştırmak gibi çok önemli bir görevi de üstlenmiş. Çankaya Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü ve her şeyden önce Bahçelievler gönüllüsü Ethem Torunoğlu’nun bu konudaki desteği de umut verici. Çünkü bu çalışma tarih bilgisinden öte çağdaş yaşam kültürünü yansıtan güçlü bir içeriğe sahip. Dolayısı ile herkese seslenen bir çalışma.  

Emeği geçen herkesi kutluyor ve herkese esin kaynağı olmasını diliyoruz.