fbpx Cemal Süreya: Papirüs Düşçüsüyle Buluşma | Ankara Havadis

Cemal Süreya: Papirüs Düşçüsüyle Buluşma

Yarın 9 Ocak 2019. Cemal Süreya’nın aramızdan ayrılışının 29. yıl dönümü. Cemal Süreya Türk edebiyatının büyük ustası, şairiydi. Kelimelerin sihirbazıydı adeta. Coşkuyla okuduğumuz şiirlerinde sevinci yaşarken aynı anda inceden hüznü de hissettiren tek şair belki de. İşte bu noktada Feyziye Özberk’in kaleme aldığı ‘Cemal Süreya: Papirüs Düşçüsüyle Buluşma’ kitabı bize müthiş bir rehber oluyor.

Feyziye Özberk, Cemal Süreya şiirleri ile gerçek anlamda buluşturuyor bizi. Süreya’nın “Hollanda’ya gidince Van Gogh’un sarılarının kaynağını bulmuş ve daha çok sevmeye başlamıştım” betimlemesi gibi. ‘Cemal Süreya: Papirüs Düşçüsüyle Buluşma’ kitabını okuduktan sonra şairin şiirlerini daha iyi anlıyor ve kavrıyoruz.

Feyziye Özberk her ne kadar kimya öğretmenliğinden emekli olsa da yazın alanında da kimyacı hassasiyetini ve titizliğini sürdürüyor. Kendisi halihazırda Türkiye’nin en uzun soluklu bilim, kültür ve sanat dergisi Bilim ve Ütopya’nın Ankara temsilcisi. Derginin “İz Bırakanlar” köşesini hazırlıyor. Bugüne kadar elliye yakın aydın, bilim insanı ve sanatçının yaşam öyküsünü ve araştırmalarını bize tanıttı. Kaynak yayınlarının “İz Bırakanlar’ dizisinden Ortakçının Oğlu Talip Apaydın (2012), Aydın Köksal; Bilime Bilişime ve Türkçeye Adanmış Bir Yaşam (2014) kitapları yayınlandı. Aydınlık gazetesi ve OdaTV'de yazılarını okuyabildiğimiz Feyziye Özberk bize yakın geçmişimizin anahtarlarını sunmaya her alanda devam ediyor.