Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Dolar Ne Olacak?

Profile picture for user Yasin Alıcı

Geçtiğimiz haftanın sonuna doğru Dolar endeksinde yön yeniden yukarı döndü. Dolar endeksinde geçen hafta içinde açıklanan ABD ekonomik verilerindeki kötüleşmenin ardından cuma günü ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin çok altında 700 bin düşüş göstermesi ardından Dolar endeksinde 100,00 üzerinde teknik hareket başladı. Yeni haftada 100,00 önemli destek olarak çalışacaktır. Bu seviye üzerinde Dolar endeksinde yukarı yönlü hareket hızlanabilir dikkatli olun…

DOLAR/TL geçtiğimiz hafta 6.446-6.750 bandında hareket etti.Bu hafta 5 günlük ağırlıklı ortalaması olan 6.68 kısa vadeli ilk destek bence orası güçlü destek.

6.70 üzerindeki güç kazancının devam etmesi halinde 6.80-6.90 dirençleri test edilebilir bence oraları göreceğiz de…

Kur da yönün aşağı dönmesi için 6.68-6.70 bandında üst üste en az iki günlük kapanış yapması gerekli.

Haftalık baz da önemli destek ise 6.554-6.520 buralar kur un 22 günlük ağırlıklı ortalamalarının düzlem üzerinde olduğu yer (yukarı ivmenin hızlanmadan önce yatay da gittiği yer karıştırmayın onu demek istiyorum)

TCMB tarafından haftalık para ve banka istatistiklerine göre brüt döviz rezervleri 1 milyar 62 milyon dolar azalışla 64 milyar 81 milyon dolara indiği açıklandı. Burada rezervleri azaltan en önemli etken kur un ateşinin söndürmek amacıyla haftalık döviz repo ihaleleri ve günlük açılan döviz repo kotasyonları yani anlayacağınız şekilde söyleyeyim cepten yedik.

2018 yılı Ağustos ayında da DOLAR/TL de bu hareketi yaşamıştık Rahip Brunson krizi hatırladınız şimdi…

2018 yılındaki hareketi baz aldığımda aynı direnç noktaları o zaman ki gibi güçlü değil sebebi nedir Yasin hocam derseniz yurt içi yerleşik daha az çünkü peki Hocam daha az diyorsun bu kur neden gidiyor hala derseniz LONDRA swap piyasasında TL üzerinde oyun oynuyorlar derim.

4 Nisan’da TCMB bankalara gönderdiği talimatla Döviz karşılığı TL swap piyasasında swap ihalelerinin limitlerini arttırdı.

Döviz karşılığı TL swap piyasasında bankaların kotasyon işlemleri ve swap ihalelerinin limitleri toplamda döviz ve efektif işlem limitlerinin yaklaşık %40’ı (ortalama 20 milyar dolar)olarak belirlenmişti.Ama şöyle de bir durum var bankalar swap ihalesinde kullanmadıkları limitleri kotasyon swap imkanına çevirebiliyor.

Yeni düzenleme ile birlikte bankaların kotasyon swap limitleri döviz ve efektif piyasası işlem limitlerinin %20’si (ortalama 10 milyar dolar)olarak devam ederken klasik swap ihale limitleri bankaların isteği talebi doğrultusunda döviz ve efektif piyasası işlem limitlerinin %20’sinden (ortalama 10 milyar dolar)%30’una (ortalama 15 milyar dolar)’a yükseltildi.

Yasin Hocam,

Bu müdahale neden oldu derseniz,

Bu limitin arttırılmasında LONDRA swap piyasasında yaşanan gelişmeler etkili oldu.Çünkü OFF-SHORE swap tutarlarındaki düşüş eğilimi ve swap getiri eğrisindeki özellikle vadeli kotasyon işlemlerinde yüksek kar ve likidite kazancı bankaların OFF-SHORE hesaplarına yönlenmesine neden oluyordu.

TCMB dedi ki durun bankalar size destek oluyorum swap piyasasında limit değişiklikleri yapıyorum dedi.Bankalara farklı vadelerde işlem yapma esnekliğini sağlayarak teknik bir limit değişikliğine gitti.

Bu hamle etkili oldu mu? Bence etkili olmadı, fazla dikkat ederseniz kur hareketlerine akşamları daha da sertleşiyor. LONDRA swap piyasasında işlem gördüğü saatlere bakın sebebi de şu TL shortpozsıyon açıyorlar…. rakamlar da ciddi büyüklükte yazmak istemedim kafanız karışmasın diye…

Ne olması gerekli kur’u ne düşürür?

Ben olsam TCMB’nin yerinde TL'yi biraz daha fazla maliyetli hale getiririm günlük yüksek swap faizi ödeme yükünün altına sokarım ki TL'yi shortlayanları bi görelim derim…o kadar yüksek maliyetlerle TL shortlayan babayiğitler bir adım öne çıksın lütfen derim…

TL biraz daha maliyetli hale getirilmeli yabancı ucuz TL bulamamalı gecelik swap faizi maliyetlerinin de yükseldiğini varsayalım işte o zaman TL ye sıkışan yabancı zararına pozisyon kapatmak zorunda kalacak bu da kur u sert şekilde aşağı çekecek AMA…

Bu hamle doları durdurur ama TL ye sıkışan yabancı çatır çatır hisse ve tahvil satar endeks 75 bin seviyelerini görebilir.

Zaten aylardır borsa da açığa satış yasağı var yabancı kalmadı bunlar hisse de fazla miktarda pozisyon taşımıyorlar ama tahvil de sert hareket olabilir.

BENCE BAS GEÇ TCMB YABANCININ GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMA

TL İLE OYUN OYNAMAYI ÖYLE YADA BÖYLE BIRAKACAKLAR