Dolar Nereye Gidiyor?

Petrol vadeli kontratlar geçen hafta -40 Dolar ile rekor düşüş yaşadı. Petrol fiyatlarının düşmesinin ana nedenleri Çin ve Avrupa başta olmak üzere önemli ülkelerin ekonomik faaliyetlerini durdurması ile günlük tüketimin düşmesi. Ama asıl faktör S.Arabistan ile Rusya anlaşmazlığı fiyat düşürüp üretimi kapasitelerinin üzerinde arttırması petrol piyasasında inanılmaz krize yol açtı.

Bunun üzerine petrol vadeli işlemlerde yatırımcılar ellerindeki petrol kontratlarını kapattığı sattığı için düşüş çok sert ve agresif oldu. Petroldeki yaşanan bu sert düşüş Doları küresel piyasalarda gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı güçlü konuma getirdi.

Normalde petroldeki bu sert düşüş bizim gibi petrol ithalatı yapan ülkeler için maliyetleri azaldığı için olumlu düşük enflasyon sorunu yaşayan petrol ihracatçısı konumundaki ülkeler için olumsuz gelişme olduğu gözlemlenmekte. Ancak şu anda yaşadığımız süreç çok farklı petrol fiyatlarındaki bu düşüş küresel ekonominin daraldığına işaret ediyor.

Geçen hafta olan Dolar kurundaki seyir devam ediyor. Dolar endeksi her ne kadar 100,00 seviyesi üzerinde kalmaya çalışsa da zorlanıyor.

TCMB’nin Uluslararası Rezervler ve Döviz likiditesi gelişmeleri raporuna göre rezervler bir önceki aya göre %14.5 azalarak 92.1 milyar dolara geriledi. Bu dönemde döviz varlıkları bir önceki aya göre %21.9 azalarak 59.2 milyar Dolar oldu.

Rezervlerdeki bu düşüşün ana sebebi TCMB’nin Dolar kurunu baskılamak için açtığı günlük GLP Dolar Repo Kotasyonları ve Kamu Bankaları aracılığı ile döviz satması.

Ayrıca geçen hafta TCMB tarafından gelen sürpriz 100 baz puanlık faiz indirimi ise 6.800-6.850 arasında güç kaybeden doların ateşini tekrar yükseltti ve 7.001 bandına gelmemize neden oldu.

TCMB’nin vadesi 1 yıla kadar olan Swap rakamı Mart itibari ile 29.6 milyar dolar oldu.Yabancı para mevduatlarının oranı bankalarda inanılmaz yükselmiş durumda şuan da Dolar kuru 7 yi geçmesin diye hala kamu bankaları aracılığı ile Dolar satıyor TCMB…

Dolar gevşemiyor,

Doların ateşini Dolar satmak durdurmaz. Pozitif etki edecek olan Swap kanalı anlaşması olması lazım bu da benim hesaplamalarıma göre en az 10 milyar Dolar civarında olması gerekir.

Dolar 6.95 desteğinden alımlarla karşılaştı.6.95’in korunması bu seviye ye doğru geri çekilmelerde alıcıların artması ile yeniden yukarı döndü. Orta vadeli trendin yukarı olması ve yükselen kanalda hareket ediyor olması nedeniyle kısa vadeli satışlarda alıcıların arttığı gerçeği var. Kurda kısa vadede yön olarak 6.95-7 bandı dışındaki hareketler yön tayini konusunda belirleyici olacaktır. Kurun 7 TL’yi aşması durumunda ilk gideceği yer 7.06 oarası çok güçlü bir direnç kırılması durumunda ise 2018 Ağustos zirvesi olan 7.21 gündeme gelir.

Yönün aşağı dönmesi için 6.80'lerde günlük kapanışlar yapması gerekir.

Ben TCMB kanalı ile bir Swap anlaşması geleceğinin ve 6.05-6.995 arasında GAP’li balon olarak yükselen Dolar kurunun çok sert 6 TL civarına geleceğini altını imzalayarak söylüyorum

Sevgiler...