fbpx Eğitim Öğretim Neferi Mahiye Morgül'ün Savunması | Ankara Havadis

Son Dakika

Eğitim Öğretim Neferi Mahiye Morgül'ün Savunması

Ulusların en güçlü silahı olan eğitim, aynı zamanda vatan savunmasının en garantili yoludur. Bir ulus, ancak ve ancak güçlü bir eğitim öğretimle ayakta durabilir. Bunun içindir ki eğitim öğretime önem veren, bilimin ışığında yol kateden ülkeler, her açıdan gücüne güç katar.

Eğitim öğretimin en önemli ayağı ise anaokulu ve ilkokuldur. Bu süreçte, çocuk; dünyayı tanımayı, insanı sevmeyi, sorgulamayı, keşfetmeyi, özgüven duymayı öğrenir. Yani insan olmanın temeli asıl bu dönemde atılır. Bu yüzdendir ki eğitim öğretim kitaplarındaki bilgiler, görseller, verilen iletiler (mesajlar) dikkatle seçilir. Oysa kaç yıldır okul kitaplarında karşılaştığımız yanlışlar dudak uçurtacak, çocukların geleceğini tehdit edecek nitelikler taşıyor. İşte bu yanlışlara dikkat çekerek toplumu, velileri, Millî Eğitimi uyaran bir nefer var; yıllardır mücadele ediyor. Bu neferin adı: Mahiye Morgül. Onun çevresinde çoğalıp  çocuklarımızın, torunlarımızın beyninin dumura uğratılmasına izin vermemeliyiz dostlar! Çünkü bu kitaplarla geleceğimiz de  tehlike altında!

Kanıt mı istiyorsunuz? Son yıllarda disleksi olanların, öğrenci intiharlarının, okumakta zorlananların sayısının günden güne artması vb. yeterli olur sanırım. ÖSS’de (YGS’de) “0” çekenlerin artmasına ne demeli? 2007’de 47 bin, 2012’de 50 bin 850  2017’de 37 bin öğrenci “0” çekmiş. Bu tablo da eğitim öğretim sistemimizin içinde bulunduğu çıkmazın kanıtıdır.

"Özellikle ‘mavi balina’ sembollü intihar oyununa çocukları hazırlayan ders kitaplarına dikkat çeken" Eğitimci Yazar Mahiye Morgül, sanık sıfatıyla mahkemeye çağrıldı. Savunmasında yanındaydık. Yalnız bırakabilir miydik kendisini Türk eğitimine adamış bu öğretmeni? 6 Aralık 2019’da görüldü dava. Mahkeme başladı, Hâkim sordu:

“Yayınevini ticari zarara uğratmakla suçlanıyorsunuz, ne diyeceksiniz?” Mahiye Hoca'nın yanıtı:

“Ben eğitimci yazarım, tüccar değilim, rakip değilim.”

“Millî Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu Matematik 1 ders kitabına da suç duyurusunda bulunmuştum. Bir grup arkadaş ile birlikte bu kitap hakkında suç duyurusunda bulunarak kitabın yayından kaldırılmasını sağladık. 2017 Türkçe 1.sınıf okuma yazma kitabına da mavi balinalı görseller, mavi balinaları öven yazılar nedeniyle suç duyurusunda bulundum.  Bu kitapta bulunan diğer bazı yanlışlardan dolayı da suç duyurusunda bulunduk. Hayali yaratıklar çocukların beynine işlenmekte, “elle” sözcüğü ile başlayan okuma öğretme yöntemi çocukların apış aralarını ellemek ile devam etmekte, başlayan böyle bir süreç söz konusuydu. Bu tehlikeler nedeniyle bir özel yayınevini bundan muaf tutamazdım. Çok yakınım çocuklar vardı bu kitapları kullanan. Suç duyurusu yapmak durumunda kaldım, yazarı olduğum OdaTV’de bu suç duyurusunu yayınladım. Ticari hiçbir maksadım yoktur.”

“Çocukların 2017 yılından beri artan intiharları bu sürece bağlıdır. Benim kendi öğrencilerim arasında da intihar edenler bulunmaktadır. Ben Batıkent’te yılların öğretmeniyim. Burada da intihar eden çocuklar oldu ve ben bunlardan çok etkileniyorum. Milli Eğitim Bakanımızın “damarlarında nano-robotlar dolaşan nesiller yetiştireceğiz” açıklamasından sonra endişem daha da artmıştır.”

“Şikâyetlerimizden sonra bu kitaplar yayından kaldırıldı. 2017 yılı basımı Türkçe ve Matematik kitaplarında (....) şirketinin elemanlarının isimleri geçmektedir. (...) yayıncılık da aynı malzemeleri kullanmaktadır. (....) yayıncılığın kitaplarında satanist semboller bulunmaktadır, bu da toplu intiharlara neden olabilecek bir durumdur. Her ne kadar (...) Yayınevi bizi eleştirdikten sonra yayınlarımız düştü demekte ise de bu doğru değildir. Yeni baskılar yaptılar bu yeni baskılarda sembollerini abartarak kullanmaya devam ettiler. (.....)’de bir okulda kullanılmakta olduğunu bilmekteyim.”

"Sonuç olarak suçlamayı kabul etmiyorum. Yeni ders kitaplarında mavi balinaları gördükten sonra endişem daha da artmıştır. Ayrıca savunmamı yazılı olarak da hazırladım. Savunmam ile bir adet flaş belleği sunuyorum, talimata eklenmesini istiyorum" dedi.

Sanık Vekili de: “Savunmaya aynen katılıyoruz. Ayrıca yazılı olarak beyanda bulunuyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi Teknoloji Bağımlılığını Araştırma Meclis Komisyonu sonuç raporunda 150 şüpheli intiharın mavi balina bilgisayar oyunundan kaynaklı olabileceğine ilişkin tespitler bulunmaktadır. Mahkeme gerek görürse bu raporu da isteyebilir” diye düşüncelerini dile getirdi.

Mahiye Morgül öğretmenimizin talimatlı duruşması böyle bitti. Gelecek duruşma davacı yayınevinin bulunduğu İstanbul'da 13 Şubat 2020 tarihinde. Beraat verileceğine inanıyoruz.

Ancak; çocuklar, torunlarımız zihinsel terör estiren bu kitaplardan nasıl kurtulacak?

mahiye-morgül-dava