fbpx Görme Engellilerin Üniversite Umudu: ODED | Ankara Havadis

Son Dakika

Görme Engellilerin Üniversite Umudu: ODED

Orta Doğu Engelsiz Derneğinin (ODED) ilginç bir öyküsü var. Aslında eşine az rastlanan bir öykü. Türkiye’de bir ilk ama ODED kurucuları bunu hiç umursamıyor. Bir tek üniversiteye hazırlanan görme engelli gençlere nasıl daha iyi eğitim sağlayabiliriz kaygısını taşıyorlar.

Görme engellilerin eğitim alanında yaşadıkları imkânsızlıklara çare üretmeye çalışıyorlar ve bunu gönüllülük temelinde yapıyorlar. Kurucu dernek üyeleri, öğrencilik dönemlerinde ODTÜ Engelsiz Topluluğunda görev almış ve görme engelli öğrencilere gönüllü ders vermişler. Bu süreç mezun olduktan sonrada devam etmiş hem de daha fazla sorumluluk alarak. 2012 yılında dernekleşerek bu bünye içerisinde Engelsiz Dershaneyi hayata geçirmişler.

Kurulduğundan bu yana 100e yakın öğrencinin üniversiteye yerleşmesine katkıları olmuş. Başta ODTÜ olmak üzere Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi öğrencileri eğitmenlik yapmakta. 12 görme engelli öğrencinin 70 civarında gönüllü eğitmeni var. Her hafta yapılan deneme sınavları ve birebir işlenen dersler de düşünüldüğünde bu öğretmen sayısı ancak yeterli olmakta.

ODED Başkanı Ayşegül Mercan Yılmaz’ın belirttiği üzere Engelsiz Dershane ile görme engelli öğrencilerin eğitimdeki mağduriyetlerinin giderilmesinin yanı sıra sosyal, kültürel, ekonomik hakları ve menfaatleri için uğraşmakta, karşılaştıkları ayrımcılığın ortadan kaldırılması için çalışmalar yürütmekte. Engelli bireylere yönelik farkındalığı artırma ve topluma entegre olabilmeleri için başka kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapmaktalar. Aslında dernek olarak bu çalışmaları bizzat hayata geçirmeyi başarmışlar. Bir zamanlar ODED’in üniversiteye hazırladığı öğrencilerden Halide Bedir, Tevfik Zorlu ve Seda Gürler bugün yönetiminde görev almışlar.

24 Kasım da 6.yılını kutlayan ODED katlanarak büyümeye devam edecek. Orada hiç para lafı geçmiyor. Engelleri umut ile aşan kahramanlara 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde siz değerli okurlarımızın dikkatini çekmekten mutluluk duyduk.