fbpx Orta Asya’dan Ankara’ya Gezen Gelenek: ‘Saya’ | Ankara Havadis

Son Dakika

Orta Asya’dan Ankara’ya Gezen Gelenek: ‘Saya’

Ankara Kulübü Derneği‘nin her sene düzenlediği geleneksel “Saya Gezmesi” etkinliğine Ankara Havadis olarak biz de katıldık. Bu etkinlik, Orta Asya’dan Anadolu’ya geçen kadim bir gelenek. Türk halk kültüründe ve özellikle hayvancılıkla uğraşan toplumlarda baharda doğanın yenilenmesini, gücünün çoğalmasını gösteren bir çeşit “Bereket Töreni” aslında. Kuzular anne karında yüzüncü günde kıllanmaya başlar, yeni bir yaşamı filizlenir. Çoban yeni gelen bu cana rızık var mı diye sorar, herkesin kendini gözden geçirmesini sağlar.  Bu arada kendi bahşişini de koparır. Bu bahşişler para, bulgur veya un gibi hediyelerden oluşur. Çoban ile değişik karakterdeki tiplemeler ile mani türkü ve oyunlar ile kapı kapı dolaşır.Bu şenlik herkese umut dağıtır, nevruz öncesi baharın habercisidir aynı zamanda.

Binlerce yıllık bu gelenek bu sene de Kömürcü Köyünde kutlandı. Etkinliğin gerçekleşmesinde Çankaya Belediyesi, Mamak Belediyesi ve Yenimahalle belediyesinin bir arada gösterdikleri katkı Seymen geleneğinin bir yansıması gibiydi.

Akşam Seymenlerin Sinsin ateşi etrafında kostak kostak oynamaları ve halayları dayanışma ruhumuzu güçlendirdi. Belki de Kültür ve Turizm Bakanlığının UNESCO’nun Somut Olmayan Geleneksel Kültürel Miras Listesine dahil edilmesi Kömürcüler Köyündeki SAYA GEZMESİ ile olacaktır. Ankara Kulübü Derneği ve Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan’ın Ankara’nın tüm değerlerini koruyan ve yaşatmaya çalışan tutumu da Atatürk’ün mirasının ne kadar emin ellerde olduğunu ispatladı.