Sıfır Yabancı: Altınordu FK

Yanlış anlaşılmasın, spor dünyamızda yabancılara tamamen karşı olan birisi değilim. Yalnız popüler branşlara bakıldığında, kadrolardaki istilayı görmemek imkansız. Futbolumuzun, basketbolumuzun, voleybolumuzun takım kadrolarının ihtiyaç fazlası yabancı oyuncularla dolu olduğunu düşünmekteyim. Kovalanan başarıları maliyeti daha az olan yerli oyuncularla kazanmaktansa, kat kat maliyetli olan gereğinden fazla yabancı oyuncularla kazanma yöntemi birçok kulübümüzü mali açıdan da uçurumun kenarına getirmiştir.

Futboldan örnek vermek gerekirse dört büyük takımlarımızın milyar dolarlarla telaffuz edilen borç sebeplerinin başında sanırım bu yanlış yabancı oyuncu transfer politikası geliyordur.  Futbola ilgi duyduğum 83 yılından bu yana sıkı bir Trabzonsporlu olarak takımımın son maçında süre alan yerli oyuncu sayısının 3-4 ü geçmediğini görmek ve diğer takımlarda da manzaranın aynı oluşu futbolsever olarak bana acı veriyor. Tam tersi olsa yabancılar  nokta atışıdır deyip sindireceğim fakat nafile. Eskiden yerli oyuncu üretim merkezi olan özellikle karadeniz takımlarının kadrolarına bilem bakınca vaziyeti anlıyor insan.

İşte tam da spor ve futbol adına  karabulutların gezindiği bu dönemde ışık veren modelimiz olabilecek bir merkez dikkatleri üstüne çekmekte. Altınordu FK. Özkaynak modelini uygulayıp, bu toprakların çocuklarından gerçek futbolcular yetiştirmeyi vizyon edinmiş bir kulüp. Milli takımımıza kazandırdığı kramponlara bakıldığında yaptıkları yapacaklarının teminatı gibi görünüyor. 5 ila 15 yaş arası Altınordu FK forması giyen 7500’ ü aşkın çocuk ve gençlerden tutun da profesyonel  oyuncularına kadar futbol adına ne ararsanız bulabileceğiniz zamanımızın modern idmanyurdu Altınordu FK’ yı gönülden tebrik ederim.

Yerli kumaştan takım elbise dikmek isteyen Altınordu FK gibi sporumuzun tüm alanlarında nice nice kulüpler oluşturmak milli spor politikamız olmalı. Pencereden bacadan atlayarak gizli gizli spor yapmaya giden kuşakların şimdiki görevi  sporcu olmak isteyen çocuklarının elinden tutup, onları iyi insan, iyi vatandaş ve iyi sporcu yapabilecek Altınordu FK misali kulüplere yazdırmak olmalı sanırım.

Çare Altınordu FK ve benzeri spor kulüpleri olacak arkadaş yani önce yerli üretim.