Süt Uyusun, Siz Uyumayın

Anamızdan doğar doğmaz süt ile beslenmeye başlayanyaratıklardanız. İnsanoğlu  kutsal gıdamızın uyumasına izin vererek yoğurt, peynir, ayran,tereyağelde etmeyi yüzyıllardır nesilden nesile tecrübe ile aktarmakta. Buraya kadarne güzel diyelim.

Günümüzde binbir emek verilip hayvanların memelerinden sağılan süte verilen değer azalmakta. Müstahsil ellerin sağdığısüt, aynı hacimde ambalajlanmış su ile kıyaslandığında değer olarak kendinden utanmakta.Memeli aleminin cansuyu süt ile maytap geçen bir piyasa küçük müstahsil üreticiyi çok yakında tedavülden kaldıracak gibi görünüyor.Elbet ülkemizde kırsal nüfusun şehirlere göç edip üretici pozisyonundan tüketici pozisyonuna geçmesini isteyenlerin oyunu deyip bu işten sıyrılmak kolay. Lakin uyuduğumuz ve uyutulduğumuzun kabahatini başkalarına fatura ederek avunmayı bırakmalıyız.

Anadoluyu karış karış gezip 500 çesit peynir de pes eden gurmemiz gücün farkına varmış. Toplamda 250 – 300 çeşit peynirleri ile övünüp dünya piyasalarını ele geçiren ülkelerin cakalarına boyun eğmeyelimistiyor.Anadoludaki süt ve süt ürünlerininın gücünüdünya markası ile taçlandırmak hiç de hayal değil. Bunun gerçekleşmesi endüstriyel işletme ürünleriyleolamaz. O yüzden Van Otlu peynirini, Obruk Tulumunu, Kars Gravyerini ve nicelerini aynı Gouda, Mozzarella gibi dünya markası yapabilmekyöresel üreticilerimizin önünü açmakla mümkün. Yöresel süt ve süt ürünlerini butik mandıralar formülü ile yaygınlaştırıp yurtiçi yurtdışı talepleri karşılayacak potansiyele ulaştırmak için torbalara giren yasalara gerek yok. Halk pazarlarında yasaklamaktansa kontrol altına alınıp planlı üretim ve pazarlama yapabilecek becerimiz olmalı.

Kısaca sütü uyutalım ama uyanık kalıp eşsiz anadolu süt ve süt ürünlerini daha yaygın bir şekilde dünya damak zevkleriyle tanıştıralım.Sütünü bizlere esirgemeden verenlerin sütünü helal etmesini pekiştirelim.