fbpx Turizmini Arayıp Bulamayan Kent: Başkent | Ankara Havadis

Son Dakika

Turizmini Arayıp Bulamayan Kent: Başkent

İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirler ile kıyaslandığında Ankara, turist fukarasıdır. Dünyadaki başkentleri göz önüne alırsak da durum değişmez. Deniz, kum, güneşe dayalı turizm kentleri dahi kendisinden fazla tanınır haldedir. Bir kente uluslararası kimlik kazandırabilmek için üzerine oturduğu tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmak hayatidir. Komşusu Eskişehir ve ilçesi Beypazarı’nda da gerçekleşenler; bu mirasın farkına varılıp, üstündeki toz tabakasının silkinmesinden ibarettir. Yerel yönetimlerinin yaratıcı projeleri ile başlayıp,  doğru planlamasıyla kent ekonomisine hareketlilik ve canlılık kazandıran ve halkının yaşam kalitesini artıran kültür turizmi Ankara için yeniden ele alınmalıdır.

Cumhuriyetimizi bize armağan eden Kurtuluş Savaşımızın kader meydanını halen Sakarya’da sananlara inatla haykırabilmeli ANKARA. Anlatmalı İnebolu’dan gelen cephanelerin Polatlı’ya geliş hikâyesini göğsünü gere gere. Yerlisi ve yabancısı ile akın akın turist ağırlayabilmeli Duatepe, Kartaltepe, Basritepe. Yunan askerine ve arkasındaki sömürücü güçlere karşı verilen ölüm-kalım mücadelesi ile bütünleşmeli ANKARA. GORDİYON Antik Kenti’ni daha farklı yaşatmalı, Güdül Kaya Yazıtları’nı koruyabilmeli ANKARA. Anıtkabir ile Hamamönü ile kısaca merkezi ve çevresi ile bir manzume hazırlamalı, hazır olmalı özellikle bu değerleri paylaşmak isteyen AVRASYALI misafirleri için. Şimdi hemen aklıma gelmeyen fakat barındırdığı diğer değerlerini keşfedip, özgün halini koruyarak misafirleri ile paylaşabilmeli ANKARA.

Ziyaret ettiği kentin tarihi yapılarını, sanat eserlerini, yaşam kültürlerini merak edip keşfetmek isteyen özellikle Uzak Doğulu turist kesimi düşünüldüğünde kültür turizminin önemini anlamalıyız. Sadece başkent değil benzer mirasa sahip her kentin, ilçenin bu alanda atak yapabilmesi için gerek yerel yöneticileri gerekse Turizm Bakanlığı’nı ülke turizmine katkı sağlayacak mindere davet ediyorum.

Ankara’yı Ankara yapan her taşına bakalım, koruyalım, parlatalım ve ruhunu öne çıkarıp merak eden her gezginiyle paylaşmak için kültür turizmini doğru yönetelim. Zamanıdır!