Aşı

Bugün iki soru yanıtlayacağız.

SORULAR

Soru1: Oğlumuz ilk çocuğumuz. Bulunduğumuz yerde sağlık hizmeti çok sınırlı. Yakın kasabaya gitmek zorundayız. Bu sebeple en ufak bir öksürük hem beni hem eşimi çok etkiliyor. Eşimde de aynı hali görmesem ben anneyim abartıyorum derdim. En son hasta olan annemi evde bırakamadığım için oğlumu doktora eşim götürdü. Aile doktoru veremin yaygın olduğunu söyleyerek verem aşısı yapmak gerek demiş. Eşim yaptırmamış. Canlı aşı çocuğu hasta edermiş. Doğru mu?

Soru2: Kızım ve eşi uzakta. Benim yanımdaydılar. İzinleri bittiği için dönmek zorunda kaldılar. Çocuk hastalanınca biraz bende kalsın istediler. Üç haftadır torunuma bakıyorum. . Telefonla konuşurken kızım ve damadın çalıştığı yerde suçiçeği salgını olduğunu öğrendim. Aşı yaptıralım dedim. Kızım yaptırma dedi. Suçiçeği geçiren olan bir çocuğun yanında olursa ona da bulaşırmış. O da geçirirmiş. Hangisini tercih edeyim? Aşıyı mı çocuğu kendi haline mi bırakayım. Etrafta suçiçeği geçiren de yok. Döndüğünde anasının babasının yanında olacak nasıl olsa. Bir ay sonra gelip alacaklar. Bekleyeyim mi?

YANITLAR

Her iki okurumuz da Ankara dışından. Ankara’da yaşamış oldukları için Ankara Havadis'in tutkulu iki okuru. Uzağız ama Ankara’dan haber almak sanki oradaymışız hissini veriyor diyorlar. Soruları çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı meslektaşıma sordum. Aldığım yanıtı özetleyerek aktarıyorum:

“Aşı, vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanır. Bağışıklık sistemini belli bir hastalık mikrobu ile tanışık hale getiren aşıdır. İki tür aşı vardır. Ölü aşı ve canlı aşı.  Ölü aşı şöyle hazırlanır: Hastalık mikrobu önce laboratuvarda üretilir. Daha sonra yüksek sıcaklık ya da başka yollarla öldürülür. Daha sonra bağışıklık sisteminin tanıyabileceği hale getirilir. Difteri ve tetanos aşıları ölü aşılardır. “

Canlı aşı ise hastalık mikrobunun hastalık yapma gücü zayıflatılır. Bu nedenle kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa kullanılmamalıdır. Hastalandırma gücü zayıflatılmış ürün laboratuvarda bağışıklık sistemine uygun hale getirilir. Verem ve suçiçeği aşıları canlı aşılardır.

Aşı hastayı hastalıklardan korumak için yapılır. Hastalandırmak için değil. Özellikle çocuklarımızın hastalanmaması hastalansa bile hafif geçirebilmesi için aşı mutlak gerekir. Bu nedenle karar verebilecek tek yetkili ve sorumlu doktordur.