fbpx Devlet Adamı - Siyasetçi | Ankara Havadis

Son Dakika

Devlet Adamı - Siyasetçi

Devlet adamı kimdir? Ülkesindeki devlet geleneğini bilerek ona göre tavır alan insandır. Onun tavır alışı devlet adamlığı için gerekirlik taşıyan bir donanımının sonucudur. Kısa ve öz olarak devlet adamı;

 1. Devlet adamı anadilini iyi bilir ve konuşur.
 2. Çoğu devlet adamı aynı zamanda yazarak üretebilmiş kişidir.
 3. Devlet adamı ülke ve dünya tarihini özümsemiştir.
 4. Devlet adamı siyaset felsefesinden haberdardır.
 5. Devlet adamı mantık konusunda eksiksizdir. Düşünce süreci yöntemsel ilkelere uyar.
 6. Devlet adamı son üç ölçüt doğrultusunda olguları saptar.
 7. İrdelemesini doğru yapar ve doğru karar alır. Ya da kararın ne olacağına işaret eder.

Bir ölçüt olmamakla birlikte şunu da eklemeliyim. Devlet adamı “Beraber yürüdük biz bu yolda” gibi ağlak şarkılara assolist edasında katılmaz. Yaşadığı ülkesinin türküsünü çığırır. Daha fazla ölçüt saymayacağım. Saydığım kadarı bile kafamızı çevirmeden kimin devlet adamı olmadığını belirlemenize yeter. Devlet adamı görmek istiyorsanız arayışınıza uygun bir seçicilikle kimin devlet adamı olduğunu doğru olarak belirleyebilirsiniz.

Siyasetçi başka bir dilde karşılığı olmakla birlikte anlamı değişkenlik taşıyabilecek bir sözcüktür. Siyasetçi sözcüğünün içerdiği öte anlamlar, yan anlamlar ve sözcüğe yüklü günlük dilde pek hoş olmayan hileli yönlendirmelere yüklenen nitelemeler siyaset yapan insanla yaptığı tek şey işportacılıktan ayırt edilemeyen siyasetçilik (!) olan arasındaki ayrımı belirtir.

Ülkenin en sık tanıdığı kimliklerden biri de siyasetçi kimliğidir. Kimliğin bilinirliği kimi örneklerde Sülün Osman[1]  adı ile çağrışım kuracak düzeydedir. Her siyasetçi için bu çağrışım söz konusu değildir. Hangi siyasetçi türü için geçerlidir?

 1. Dün söylediğini bugün reddeden,
 2. Kıvırtma sözcüğü ile örtüşen eda değişiklikleri sergileyen,
 3. Kendini öteleyip el severlik görüntüsünde kar tezgâhında üçü beş kuruştan satış yapan,
 4. İlkesiz, ahlakı sorguya muhtaç, güvenirliği olmayan,
 5. Başka herkesi kendindeki niteliklerden doğru ahlaksal gailelerle(!) suçlayan; kendine siyasetçi niteliğini yakıştıranlar için andığım çağrışım son derece doğrudur.

Antiemperyalist dalganın silip süpürme büyüklüğüne ulaştığı ülkelerde emperyalizmin ilk adımı beslediği rütbelilerle o ülkede cunta kurmak ve harekete geçirmektir. (Örnek 12 Mart, 12 Eylül) Cuntanın ilk işi üstlendiği görevi ne pahasına olursa olsun önce devlet adamı nitelikli insanları ezmek olmuştur. Ya infaz etmişler ya da hapse atmışlardır. Hacıyatmazlığı bir diğer niteliği olan siyasetçiler böyle zamanların yeniden satılan pavyon çiçeği cakasıyla boy gösterirler.   

Batı Asya odaklı Türkiye Politikasının (Astana, Soçi) mutabakatlarının dışında ayrı bir yöne savrulur görüldüğü bugünlerde devlet adamı ve siyasetçi ayrımının sorgulanması zorunludur. Aklını kullanan insanlar son dönemde özellikle CNN-Türk ve Haber-Türk kanallarında sürdürülen televizyon tartışma programlarına bakarak devlet adamı ve siyasetçi ayrımını kolayca yapabilmektedir.

Bu tür tartışmalarda devlet adamı-siyasetçi ayrımı yapmak önemli midir?

Önemlidir. Tarih geçmişe bakmamız gereken bir anlatı değildir. Tarih şimdi ve yarını ayrı örneklerde ele alan ve bugünün ‘dün’ olacağı koşulları şimdiden tartışan ve irdeleyen bir anlayıştır aynı zamanda!  Devlet adamı tarihi bu yönüyle ele aslan insandır. Siyasetçi ise dünü bilmemenin yanı sıra bugünü kendi öznelliği ile sınırlı gören kişidir. Yarın ona denileceği önemsizdir. Bu gün ne denileceği daha önemlidir. Bunlar, pahasını müşterisinin belirlediği ortaya karışık tüketim nesneleri gibidir. Bu tür siyasetçilerin andığım tavırları onların alametifarikasıdır. (Alametifarika: Fark ettiren, fabrika çıkışlı marka)

Devlet Adamı tanımını öğreten ise Vatan Partisi Genel Başkanı sayın Dr. Doğu Perinçek’tir.

 


[1] Dolandırıcıların padişahıdır. Haydarpaşa garını satması ile ünlüdür.