Son Dakika

14 bin sazan yavrusu suya bırakıldı

Başkent'te yaban su hayatının devamlılığını sağlamak, biyoçeşitliliğinin ve balık popülasyonunun artması amacıyla bu yıl 5 göl ve gölete 14 bin sazan yavrusu bırakıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve üniversitelerle koordineli olarak yürütülen 'Göl ve Göletlerin Balıklandırılması' çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda, 14 bin adet yavru sazanın suya bırakıldığı açıklandı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Fazıl Köremezli, yapılan bu çalışma sayesinde bölge halkına ekonomik yönden katkı sağlamak istediklerini söyledi. Hem toprakta hem de suda kırsal kalkınmaya yönelik çalışmalara hız verdiklerini belirten Köremezli, "Ankara'da bulunan göl ve göletlerimizde balıklandırma çalışmasına önem veriyoruz.

Mavi Göl başta olmak üzere Ayaş'ta Bayat ve Feruz Göletleri, Güdül'de Boyalı1 ve Boyalı2 göletlerimizde 14 bin adet yavru sazanı suya bıraktık. Bu işteki amacımız ekolojik sistemi canlı tutarak, yabani su hayatını tesis etmek ve biyoçeşitliliği arttırmak. Büyüdüklerinde bölge halkına ekonomik destek de sağlayacak" diye konuştu.