fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

BEYSÜLEN ,TÜRK-İŞ TİS'I İMZALADI, MEMUR-SEN NE YAPACAK?

Türk-İş yönetimi, 200 bin dolayında kamu işçisini ilgilendiren ve görüşmeleri yılbaşından beri devam ettiği için uyuşmazlıkları tutulmuş olup, bağlı sendikaların grev kararları alarak, iş yerlerine astıkları Toplu İş Sözleşmesini bayram tatilinde imzaladı.
Türk-İş'in kendisinden bekleneni yaparak, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzak rakamlara imza atması, halen devam etmekte olan ve yaklaşık 5 milyon Kamu Çalışanı ile onların dul ve yetimini ilgilendiren, 5.dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine emsal teşkil edecektir.
Zira bu imza ile önceki dönemlerde, aynı şekilde hatta bir defasında, bayram tatilinde Toplu Sözleşme imzalamış olduğu için, tepki çekmiş, en çok üyeye sahip, Konfederasyon olma özelliği ile görüşmeleri yürütmeye ve Toplu Sözleşme imzalamaya yetkili, Memur Sen' in eli rahatlamıştır. Her ne kadar hükümetin, 2020 ve 2021 yıllarını kapsayacak olan Toplu Sözleşme için teklifini 16 Ağustos’ta yapılacak olan görüşmelerde masaya getireceği açıklanmış olsa da, Memur-Sen, Türk-İş'in kabul ettiği, 2019 yılı için %8+%4, 2020 yılı için, %3+%3 + enflasyon farkı ve aylığı 3500 TL.altında olan işçilere seyyanen 150 TL. İyileştirme zammı verilmesi rakamları veya yakın oranlarla gelecek bir teklife her an imza atabilir.
Zira, 2017 yılında yapılan önceki dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, 2018 yılı için %16 zam isteyip %7,5 zamma, 2019 yılı için ise %18 zam isteyip %9 zamma imza atmıştı. Aynı Memur-Sen şimdi, 2020 yılı için %8+7, taban aylığa 200 TL zam, refah payı olarak %3, 2021 yılı için ise %6+6 zam ve %2 refah payı zammı talep etmiş bulunuyor.
Dikkat ettiniz mi? Memur-Sen'in teklifi ile Türk-İş'in imzaladığı Toplu İş Sözleşmesinde ki rakamlar arasında çok büyük farklar yok. Dolayısıyla 5 milyon Kamu Çalışanı ile emekli, dul ve yetimini ilgilendiren Toplu Sözleşme, sarayın devreye girmesiyle, her an imzalanabilir.
Bunda şaşıracak bir şey yok, varlık nedeni iktidar yandaşlığı olan, sendikalardan bundan fazlasını beklemek kendimizi kandırmak olur. Zira onlar varlıklarını borçlu oldukları, iktidara diyet borcu ödemekle yükümlüler. Kuşkusuz, buna dur demek, işçiler ile Kamu Çalışanlarının kendi öz örgütleri DİSK ve KESK'te örgütlenmeleri ile mümkündür.
Veli BEYSÜLEN -DİSK EMEKLİ-SEN 2003-2019 Yılları Arası Genel Başkanı