fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

Necip Fazıl'la İlgili Belgede Şok Detay: İngiliz Ajanı mıydı

 

Ankaralı siyaset dergisi Teori, Şubat 2020 sayısında çok özel bir konuya girdi. Dergi, muhafazakar şair ve düşün insanı Necip Fazıl Kısakürek hakkında yayınlanan 1944 yılına ait bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti istihbarat raporuna yer verdi.

Teori Dergisi yeni sayısında Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili bir devlet raporu yayınladı. Raporun belgelerini de ek olarak sunan dergi "Yayımladığımız belge, Basın Yayın Umum Müdürlüğünün, Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu hakkındaki raporunu içeriyor. Rapor, 17 Şubat 1944 tarihinde Server İskit tarafından kaleme alınmış ve bir gün sonra, 18 Şubat tarihinde Selim Sarper imzasıyla Başvekâlet’e gönderilmiş." dedi.

Raporda ise Kısakürek ile ilgili tartışma başlatacak bir ayrıntı göze çarpıyor. Cumhurbaşkanlığı Cumhuriyet Arşivinde yer alan belgede Kısakürek'in İngilizlere çalıştığı ima ediliyor. İki yerde belirtilen bu durum ise şöyle aktarılmış:

“sömürgelerinde, dominyonlarında milyonlarca İslam bulunan bir devletin politikasına dayanan bir hareket ve çabalama güttüğü…”

İşte Teori Dergisinin yayınladığı belge:

https://teoridergisi.com/cumhuriyetin-necip-fazil-raporu