Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

ABD askerleri sınırdan çekilmeye başladı!

Türkiye’nin, Fırat’ın doğusuna yönelik başlatacağı harekat için hazırlıklar sürüyor. Çavuşoğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Suriye’ye barış ve istikrarın gelmesine katkı sağlayacağız” ifadelerine yer verdi. Beyaz Saray’dan bu operasyona ABD silahlı kuvvetleri destek olmayacak açıklaması gelirken ABD askerleri Türkiye sınırından çekilmeye başladı.

Fırat’ın doğusundaki terör örgütü PYD/PKK’yı temizlemek için sıfır noktasındaki hazırlıkların sonuna gelindi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabı üzerinden, "Suriye’deki krizin başından beri bu ülkenin toprak bütünlüğünü destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Bölgeyi teröristlerden temizleyerek ülkemizin bekasını ve güvenliğini sağlamaya kararlıyız. Suriye’ye de huzur, barış ve istikrarın gelmesine katkı sağlayacağız" dedi.

barış-pınarı-harekatı

“ABD BU OPERASYONA DAHİL OLMAYACAK"

Beyaz Saray'ın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi yapıldığı belirtilerek, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak." ifadeleri kullanıldı.

ABD ASKERLERİ ÇEKİLİYOR

Tüm bu gelişmelerin ardından yerel kaynaklar, ABD güçlerinin Türkiye sınırından güneye doğru hareket ettiğini duyurdu.

Tel Abyad'da ABD askerleri tarafından kullanılan bir üssün boşaltıldığına dair fotoğraf paylaşıldı.

Yerel kaynaklara göre Amerikan askerleri, zırhlı konvoylar eşliğinde Tel Abyad’dan çekildi. Terör örgütü PYD’nin sözde yöneticileri, ABD’li yetkililere ‘Kararınızı gözden geçirin’ çağrısında bulundu.