ABD Başkan Adayı Joe Biden’dan İlginç Vaat

Kasım ayında yapılması planan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump’ın rakibi olması beklenen Demokrat Partili Joe Biden, 1915 olaylarının yıl dönümünde yaptığı açıklamada “Ermeni soykırımı” ifadesini kullandı. Biden, başkan seçilmesi halinde “Ermeni soykırımını tanıyan kararı destekleme sözü veriyorum” dedi.

Demokrat Parti’nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, 1915 olaylarının yıl dönümüne ilişkin açıklamasını Twitter’dan paylaştı.

“Bugün, Ermeni halkının Metz Yeghern’de karşı karşıya kaldığı zulmü hatırlıyoruz. Seçilirsem, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan kararı destekleme sözü veriyorum. Evrensel insan hakları bir numaralı önceliğim olacak. 1915’ten 1923’e kadar yaklaşık 2 milyon Ermeni toplu olarak tehcir edildi, bir buçuk milyon Ermeni erkek, kadın ve çocuk öldürüldü. Rum, Süryani, Keldani, Maruni ve diğer Hristiyanlar da hedef alındı. Bu korkunç ve sistematik imha kampanyasını asla unutmamalı ve bu konuda sessiz kalmamalıyız. Bu trajedi karşısında Ermeni halkının gösterdiği dirayete sonsuza dek saygı duyacağız” ifadelerini kullandı.