Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Ankara'da kız çocuklarının okumasına destek

Ankara’da “Kız Çocuklarının Okullaştırılması Projesi” başladı. Proje kapsamında, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı içerisinde yaklaşık 150 kız çocuğunun okullaştırılması sağlanacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile UNHCR işbirliğindeki projeyle ekonomik durumları yetersiz olan ailelerin okula devam edemeyen 10-17 yaş aralığındaki 100 mülteci ve 50 Türk vatandaşı olan kız çocuğunun okullaştırılması ve okula devamlarının desteklenmesi, sosyal aktivitelerle kız çocuklarının kaynaştırılması amaçlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi yetkilileri; çocuk yaşta evliliklerin kız çocuklarının psiko-sosyal etkilerin yanı sıra kişilik-kimlik gelişimlerinin olumsuz etkilendiğine, kişisel özgürlüklerini kaybettiklerine, sosyal aktivitelerde sınırlılık ve içe kapanma sorunlarıyla karşılaştıklarına, toplumsal faaliyetlerde özgüven eksikliği yaşadıklarına dikkat çekerek, kız çocuklarının eğitim ve gelişim fırsatlarının ellerinden alındığını ifade ettiler.

BAŞKENT'TE EV EV GEZİLİYOR

Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kültürel ve ekonomik sebeplerle okula gidemeyen kız çocuklarının bulunduğu evleri ziyaret ediyor.

Bu ziyaretlerde ailelere kız çocuklarıyla ilgili çeşitli sorular sorularak, okula kayıt olabilmeleri için gerekli evraklar alınarak, okullaştırma işlemi başlatılıyor.

Büyükşehir Belediyesi, kız çocuklarının okullaştırılmasının yanı sıra ailelere de mesleki eğitim desteği veriyor. Mülteci ve Türk anneler, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Uluslararası Mesleki Eğitim Merkezi'nde (UMEM) mesleki eğitim alıyor.