fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

CHP Ankara'da 4 aday mı yarışacak?

CHP'nin Olağan Kurultayı öncesinde İstanbul ve İzmir'de il başkanlığı için tek aday üzerinde anlaşıldığı belirtiliyor. Ankara'da ise mevcut il başkanı dahil 4 adayın yarışacağı parti kulislerinde konuşuluyor.

CHP'nin 37. Olağan Kurultay 28-29 Mart'ta Ankara Spor Salonu'nda yapılacak. Büyük kurultay öncesi ilçelerde kongrelerini tamamlayan CHP'de, il kongreleri ise öne çekilerek 26 Ocak'ta başlatıldı.

1200 civarında kurultay delegesi bulunan CHP'de, son verilere göre Ankara'nın 72, İzmir'in 56, İstanbul'un ise 194 kurultay delegesi bulunuyor.

Ankara düğümü henüz çözülmedi

CHP'de en fazla aday adayı ismi Ankara il başkanlığı seçimleri için geçiyor. Mevcut başkan Rıfkı Güvener, seçimlerde aday olduğunu açıkladı.

Genel Merkezin Ankara'da tek adaylı seçime gitmek istediği bilinse de Güvener haricinde Mustafa Pınar, Ali Hikmet Akıllı ve Ayhan Yalçınkaya'nın yarışta yer alabileceği konuşuluyor.

Yine Ankara İl Başkanlığı için adı geçen eski Parti Meclisi üyesi Umut Akdoğan'ın ise aday adaylığı için nabız yokladığı ifade ediliyor. 

İstanbul'da Canpolat adaylıktan çekildi

CHP kurultaylarında sayı bakımından en belirleyici il konumunda olan İstanbul'da ise mevcut başkan Canan Kaftancıoğlu'nun 9 Şubat Pazar günü yapılacak il başkanlığı seçiminde yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Önceki il başkanı Cemal Canpolat'ın aday adaylığını açıkladığı İstanbul'da, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun tek aday olması noktasında devreye girdiği ve Kaftancıoğlu ismi üzerinde mutabık kalındığı, bunun üzerine Canbolat'ın adaylıktan çekildiği belirtildi.

CHP'de aynı durum İzmir'de de yaşandı. Genel Merkezin mevcut başkan Deniz Yücel'i işaret ettiği belirtilen İzmir'de, aday adayı olan Mehmet Türkbay'ın da yapılan görüşmeler sonrası adaylığını çektiği ifade edildi.