CHP'li eski vekilden Davutoğlu ve Babacan itirazı

CHP eski genel başkan yardımcısı Umut Oran, geçmişteki Ekmeleddin İhsanoğlu adaylığını hatırlattı. Oran CHP’nin ittifakları genişleterek değil, partiyi büyüterek iktidar olabileceğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu’nun Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun partilerine ödünç milletvekili verebileceklerini açıklaması CHP’de tartışma yarattı. Bazı Parti Meclisi üyeleri ve milletvekilleri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının parti organlarında tartışılmadığını ve böyle bir karar alınmadığını belirterek, CHP’nin bu politikalarla iktidar olamayacağını ifade ettiler.

Konu ile ilgili açıklama yapan eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

Oran şunları söyledi: 

“Adeta kendisini devletin yerine koyan iktidar bloğu, bu haliyle geniş toplum kesimlerinde korku yaratmaktadır. Böylesine güçlü görünen bir iktidar bloğuna karşı en azından yüzde 30-35 bandına oturmuş ‘büyük bir muhalefet partisi / CHP’ olmadığı müddetçe psikolojik bariyerleri aşmak ve AKP’den bıkmış kitlelerin kopuşunu hızlandırmak kolay olmayacaktır. Tek başına iktidar yürüyüşüne geçtiğini topluma gösterip, halkı ikna edemeyen bir CHP’nin olduğu yerde, AKP’ye karşı olduğunu iddia eden partilerin ortaya çıkmasına bel bağlamak, onları ‘doğal ittifak adayı’ olarak görmek ilkesel bir tutarlılık değil. AKP’ye karşı dağınık ve güçsüz bir cephe görüntüsü vermek dışında işe yaramayacaktır. Üstelik bu yöntem yıllardır farklı boyutlarıyla denenmiştir. 

'EKMELEDDİN FACİASI' 

“Hatalı ittifak düşüncesiyle yaşanan 'Ekmeleddin Faciası' ve hüsranı unutulmamalıdır. Şimdi de CHP’yi güçlendirmeden, tek başına en az yüzde 30 bandına oturtacak adımları atmadan, kurumsal değişimi tamamlamadan, parti içi demokrasiyi tesis etmeden ve partinin öz evlatlarına, öz ideolojisine, öz değerlerine sahip çıkmadan girişilecek ‘Genişletilmiş Millet İttifakı’ varsayılan etkiyi yapmayacaktır.”