Ekrem İmamoğlu'ndan Hükümete Sert Sözler: Boğulsunlar...

Alman Haber Kanalı DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, bağış krizi ile ilgili olarak sert konuştu. "Onlar siyasetinde boğulsun" dedi.

Bazı CHP ve Ak Parti Belediyelerinin iç hizmetler yönetmeliğine aykırı bir şekilde başlattığı bağış kampanyaları İç İşleri Bakanlığının emriyle durdurulmuş, hesaplara bloke getirilmişti.

Konuyla ilgili konuşan İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu "Bir dilekçe verecekler çok basit. Niçin bir dilekçe vermekten imtina ediyorlar. Açıkçası işkilleniyorum. Merkezi hükümet, yerel hükümet diye bölücü terör örgütünün ağzıyla konuştukları için işkilleniyorum. Kanunlarımız açık. Kanuna uygun hareket etsinler. Koskoca CHP'nin bir tane kamu yöneticisi, iç hizmet yönetmeliğini bilen kıdemlisi yok mu" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Korona salgınıyla mücadeleyi sulandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Böyle bir dönemde siyasi rant hesabı yapanları, mahşeri vicdan asla unutmayacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da gün boyu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Gazetesi'ne konuyla ilgili bir yazı yazan İmamoğlu basına da yazılı bir açıklama gönderdi. Ardından Alman Haber Kanalı DW Türkçe'ye konuştu. 11 büyükşehir belediye başkanı olarak açıklamalarının net olduğunu belirten İmamoğlu şöyle konuştu: 

"Ama bakan, ama başka bir mesulü varsa bu işin, siyasi mesulü de olabilir, bilemem, bu hassas süreci bile kendi siyasi emellerine alet edip karar alma mekanizmasını hayata geçiriyor diye düşünüyorum. Buna karşı duruşumuzu, sadece İstanbul değil, 11 büyükşehir belediye başkanı olarak açıklamamızda net ortaya koyduk. Bizim yardımlaşma bağımızı hiç kimse koparamaz. Biz kurum olarak zaten var olan gücümüzü bütünüyle sosyal yardımlara aktarma konusunda fedakarlığımızı en üst seviyede yapacağız. Sadece 24 saatte altı buçuk milyonu aşan bir bağış toplandı. Ama biz bu bağış bağının da kopmayacağını biliyoruz. Zaten kendileri de internet sitelerinde gösterdiler: "Böyle toplamalıydı" diye. Biz sanki başka bir usulle toplamışız gibi. Şartsız bağışın tanımını yaptı. Biz de böyle topladığımızı belirtmiştik. Biz ona bakmıyoruz, biz vatandaşımıza katkı sunmaya, ihtiyacı olan vatandaşımıza hizmet sunmaya devam ediyoruz. Onlar siyasetinde boğulsun, başka bir şey demiyorum."