fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Em. Kurmay Albay: ABD Darbe Mesajı Verdi!

Em. Kurmay Albay Mustafa Önsel, Rand Corporation'un raporunu değerlendirdi.

Veryansın TV'de Erdem Atay'ın sorularını yanıtlayan Em. Kurmay Albay Mustafa Önsel, Rand Corporation'un Türkiye raporu ve gündemdeki gelişmeler ile ilgili önemli değerlendirmeler yaptı. 

İşte Mustafa Önsel'in değerlendirmelerinden satır başları:

Rand Corporation 2. Dünya savaşından sonra kurulan Pentagon’un düşünce kuruluşudur. ABD derin devletinin stratejisini belirleyen bir kuruluştur. Herhangi bir kuruluş değildir. Binlerce çalışanı var ve CİA ile içli dışlıdır. ABD onun çizdiği yönde politika üretir. Son raporunun amacında Türkiye’nin iç, dış ve savunma politikalarında eğilimlerinin ABD savunma stratejisi ve güç planlamalarındaki etkileriyle olası sonuçlarını analiz ve değerlendirme amacıyla yapılmıştır diyor. Türkiye’yi bölgesel gelişmeler bağlamında irdeliyor.

EMPERYALİZMİN 4 SENARYOSU

Rusya, İran ve bölgesel ilişkilerden bahsediyor. Erdoğan yönetiminde Türkiye’de 4 tane senaryo gerçekleşebilir diyor. 1. Senaryoda Türkiye NATO’ya bağlı ama ABD için zorlayıcı bir müttefik olarak kalmaya devam edebilir diyor. 2. Senaryoda Muhalefet ve ya askerler iktidara gelebilir diyor. Resmen burada bir darbe çağrısı var. Ondan sonra AB, ABD ve NATO ile bilinen ilişkiler yeniden başlayabilir diyor. Burada da muhalefetin gelmesi için bir koalisyondan bahsediyor. 3. Senaryoda Ankara Avrasya ve ABD arasında bıçak sırtı bir denge siyaseti izleyebilir diyor. Bugün belli noktada böyle şeyler var. Son senaryoda da çok daha sert bir yaklaşımla Türkiye NATO’dan çıkabilir diyor. Rand Corporation’un 4 tane senaryosu var. Bunlara karşı da tavsiyelerde bulunuyor. Hemen tavsiyelerden de bahsedelim. Türkiye’deki demokratik bir muhalefet yükselip ve iktidarı ele alırsa stratejik ortaklık yeniden inşa edilebilir diyor. 2. Tavsiyesi Suriye sahasındaki farklılıkların ortadan kaldırılması. ABD’nin Türk müttefikleri ve YPG’li ortaklarıyla diplomatik yakınlık kurmasını gerektiriyor. Yani PKK ile Türk devletini yeniden masaya oturtmak düşüncesi var. Başka bir tavsiyesi Türk ordusunun orta seviyeli kadrolarının rahatsız olduğunu söylüyor ve bu rahatsızlığın başka bir darbeye neden olabileceğini söylüyor. Erdoğan’ın bunun farkında olduğu tespiti var ve Milli Savunma Üniversitesi’nin müfredatından bahsediyor. Bizim ilgi göstermemiz ve etki etmemiz lazım diyor ve Türk askeri öğrencilerinin ABD’de eğitim görmelerini sağlamamız lazım diyor. Bu ilişkinin siyasi ilişkileri de normalleştireceğini ifade ediyor.

AKAR ÖNEMLİ BİR ADRES

Çok ilginç bir bilgi var anahtar muhataptan bahsediyor. Anahtar Muhattap olarak Hulusi Akar’dan bahsediyor. Hulusi Akar’ın son dönemdeki artan önemi göz önüne alınarak ABD ile ilişkilerin gelişmesinde en önemli adrestir diyor.

Burada gördüğüm şahıs olarak iki kişi öne çıkıyor. Kötü olarak Recep Tayyip Erdoğan, iyi olarak Hulusi Akar öne çıkıyor.

1996 RAPORUNA BENZİYOR

İlginç bir rapordur. Bu 1996 yılındaki Rand Corporation raporuna benziyor. Refah Yol hükümeti iktidardayken Erbakan başbakanken artık Türkiye gibi ülkeleri ANAP-DYP çizgisinde idare etmek güç, bu coğrafyalarda Ilımlı İslamcı partiler yoluyla Türkiye gibi ülkeler kontrol edilebilir. Bunun için de en yakın parti Refah Partisi’dir. Erbakan’ın bir direnci var ve bu direnç devam ederse bu partinin içinden yeni bir hareket çıkacak ve hareketin olmazsa olmaz lideri Recep Tayyip Erdoğan olacaktır diyordu. 5 yıl sonra gerçekten bu denilen oldu. Recep Tayyip Erdoğan parti kurdu, Milli Görüş gömleğimi çıkarttım dedi. Rand Corporation raporlarını böyle okumak lazım. 2007’de de Rand Corporation raporu var. Ilımlı Müslüman ağlar oluşturmaktan bahsediyor. Türkiye’de bu anlamda kullanılması gereken en önemli lider Fetullah Gülen’dir diyor ve bu rapordan sonra Fetullah Gülen ivme kazandı. Ergenekon ve Balyoz operasyonları yapıldı. Birileri senaryo yapıp bizim üzerimizde uygulamasın. Hükümet ve muhalefet bunu tartışmalıdır.

KİM GİDERSE GİTSİN TANIMAM

Başbakandan Cumhurbaşkanından bizim destek verdiğimiz muhalefete kadar hepsi Chatham House’a gidiyor. Kuşatılmışız. Kim giderse gitsin, dün samimi dostum olsa da tanımam. Chatham House Sevr’i uygulamaya kalkmıştır. Bu konuda netiz. Dün desteklemiş olabiliriz. Bizim milli menfaatlerimiz vardır. Dengeli ilişki geliştirmek durumundayız. Onun için omurga ve millilik gerekir. Ben siyasi oluşumların bir şekilde kontrol altına alındığını görüyorum. Türk milletinden, Türk vatanından yanayım. Bunlar o masada teslimiyete imza attırırlar.

SİYASİ PARTİLER KONTROL ALTINDA

Siyasi partilerin hepsi kontrol altında. Her partide milli insanlar var hepsi çabalıyorlar ancak kontrol onlarda değil. Kararı Türk milleti verecek. Türk halkı kendi yolunu bulacak, kimi desteklemesi gerekiyorsa onu destekleyecek.  Emperyalizme karşı ne yapabilrsem o kadarını yapacağım.