fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Eylül cinayetinde gelişme: Neler yaşandı?

Ankara'da 22 Haziran 2018 tarihinde kaybolan ve 1 hafta sonra cesedi toprağa gömülü bulunan Eylül Yağlıkara'nın öldürülmesine ilişkin davada sanıklar hakim karşısına çıktı.

Ankara'nın Polatlı ilçesinde Eylül Yağlıkara'yı (8) cinsel istismarda bulunup öldürerek cesedini toprağa gömdüğü suçlamasıyla komşusu Uğur Koçyiğit'in (42) tutuklu, annesi Huriye Koçyiğit'in tutuksuz yargılanmasına devam edildi. Duruşma, savcının mütalaa için süre istemesi üzerine Nisan ayına ertelendi.

Duruşmada Uğur Koçyiğit'in eşi Halime Koçyiğit tanık olarak dinlendi.

Halime Koçyiğit, Eylül'ün kaybolmasının ardından eşi Uğur Koçyiğit ile konuştuğunu söyleyerek, "'Bu neyin nesi, her şey niye senin üstünde konuşuluyor? Her şeyi bana anlat' dedim. Bana evin önünde dururken bir hurdacının geldiğini, kendisine bir sigara verdiğini ve sonrasında bir şey hatırlamadığını söyledi. Uğur'un cezaevinde benimle konuşurken 'Annem iki tavuğa beni kurban etti' dediğini hatırlıyorum; ama neyi kastettiğini bilmiyorum. Uğur'dan şüphelenmemiştim; ancak olaydan dolayı bilgi almak için 'İşe gittin mi?' şeklinde ayrıntılı sorular sormuştum. Polisler bana Uğur'un gömleğinde kızın salyasının bulunduğunu söylediler. Bu yüzden Uğur'a sordum. O da 'Olaydan bir gün önce kamyonun üstünde bizim çocuklarla oynuyordu. Kamyondan tek başına inemiyordu. İndirdiğim sırada salyası bulaştı' diye cevap verdi" dedi.

NİSAN AYINA ERTELENDİ

Bunun üzerine duruşma salonunda bulunan Eylül Yağlıkara'nın yakınları "Katil, o yaştaki çocuğun salyası mı olur? Gül gibi tertemiz çocuktu" diyerek tepki gösterdi. Savcı, mütalaa için süre verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Uğur Koçyiğit'in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 17 Nisan'a erteledi.