Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Ispanak zehirlenmeleri artıyor! | Ankara'da da rastlandı!

İstanbul'un bir çok noktasında görülen zehirlenme vakalarının resmi sayısı 44 olarak açıklanmıştı. Ispanaktan zehirlenme vakaları Ankara’da da bildirilmiş durumda. Peki ıspanak zehirlenmesini nasıl anlarsınız?

İlk olarak Esenyurt'ta ortaya çıkan ve İstanbul'un bir çok noktasında görülen zehirlenme vakalarının sayısı İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada 44 olarak açıklanmıştı. Ancak zehirlenme şikayeti ile hastanelere başvuranların sayısı artmaya devam ediyor.

Ispanak yemeğinin tekrar ısıtılıp yenmesine bağlı olarak nitrit zehirlenmeleri görülebiliyor. Yabancı kaynaklara göre, ıspanak ve diğer yapraklı sebzeler yüksek oranda nitrat içeriyor. Nitrat miktarı sebzenin türüne, mevsime, sebzenin yetiştiği toprağa ve sulama koşullarına bağlıdır. Ispanağın gelişimi için gerekli olan nitrat, ısıtıldığı zaman nitrite dönüşerek zehirliyor. Fakat son günlerde İstanbul’da ortaya çıkan ıspanak zehirlenmelerinin henüz bu sebepten olup olmadığı ile ilgili açıklama yapılmış değil.

Ispanaktan kaynaklı zehirlenme vakalarına Ankara'da da rastlandı. Alınan bilgilere göre üç olasılıktan söz ediliyor:

  • Ispanaka güzel avrat otu karışmış olabilir yüksek miktarda atropin bulundu. Ankara Beypazarı'ndan gelmiş ortak dağıtım noktası olabileceği düşünülüyor.
  • Sera dışındaki ıspanakları dondan korumak için sulama suyuna antifriz katılıyor buna bağlı zehirlenmeler olduğu düşünülüyor, belirtiler kısa süre içinde tedavi ile düzeliyor.
  • Yoğun Bakım Derneği de uyarıda bulundu. Tarlalarda üretilen ıspanaklara sıkılan böcek öldürücü ilaçlar organofosfat zehirlenmesi nedeniyle başta İstanbul'da olmak üzere pek çok ilde zehirlenme vakalarında artışın nedeni olarak gösterilmiş. 

Sonuç olarak durum açıklığa kavuşana kadar bir süre ıspanak yenmemesi tavsiye ediliyor.

ISPANAK ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ

Nitrit/ Nitrat zehirlenmesinin belirtileri ağız ve göz çevresinde mavilik olarak ortaya çıkıyor. Bu duruma “Mavi Bebek Sendromu” adı veriliyor.

GIDA ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Gıda zehirlenmesi belirtileri kontaminasyon kaynağına göre değişir. Çoğu gıda zehirlenmesi türü aşağıdaki belirti ve semptomlardan bir veya daha fazlasına neden olur:

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İshal
  • Karın ağrısı ve krampları
  • Ateş
  • Halsizlik

ZEHİRLENMELERDE GENEL BELİRTİLER

Sindirim sistemi bozuklukları: Bulantı, kusma, karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal

Sinir sistemi bozuklukları: Bilinç kaybı, havale, rahatsızlık hissi, kaslarda ağrı, kasılma, hareketlerde uyumsuzluk, şok belirtileri

Solunum sistemi bozuklukları: Nefes darlığı, solunum durması, baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, oksijen yetmezliği nedeni ile ciltte kızarıklık, morarma

Dolaşım sistemi bozuklukları: Nabız bozukluğu, baş ağrısı, soğuk terleme, kalp durması