İsveç'te Koronavirüsten Ölen Somalililere Irkçılık: Göbek Atmadıkları Kalmış

 

İnsan Haklarının ve demokrasinin beşiği olarak tarif edilen İsveç'te koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Somalililerle dalga geçildi. İsveçliler sosyal medyada haberin altına insanlık dışı yorumlarla doluştu. O ırkçılığa bir siyasi parti yöneticisi de dahil oldu.

Koronavirüs nedeniyle İsveç'te yaşayan 6 Somalili'nin hayatını kaybetmesi ırkçılığın Avrupa'daki boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. Facebookta yapılan yorumlar mide bulandırdı.

İsveçli Eskpres Gazetesinin gündeme getirdiği olay kamuoyunda büyük ses getirdi. Somalililerin ölümüne sevinenlerin İsveç'in göçmenlere destek politikalarını eleştirenler olması dikkat çekti.

Haberde Sosyal Demokratlar Partisinin aktif politikacılarından Jane Svedhjelm'in de "Öbür insanlar öldüğünde niye yazilmiyor? On tane emekli veya on tane gerçek İsveçli öldüğünde?" yorumu yaparak ırkçılığa katıldığı iddia edildi.

Haberin Facebook grubunda gülme emojileriyle karşılandığını belirten Ekspres Gazetesi, gruptaki bir üyenin ”Uyum sağlayıp İsveççe'yi öğrenmezsen başına bu gelir” dediğini yazdı. Gazete benzer yorumlardan çok sayıda bulunduğunu belirtti.

İşte öz kaynağından o haber:

https://www.expressen.se/nyheter/han-mot-svensk-somalierna-som-avlidit-i-coronaviruset/