fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Kanser nedir? İşte kanser hakkında yanlış bilinenler

Dünya Kanser Günü her yıl 4 Şubat tarihinde kanser hastalığına farkındalık yaratmak için birçok kurumun ve sivil toplum örgütlerinin gündeminde yer almaya devam ediyor. Peki, kanser hastalığı nedir ve Dünya Kanser Günü’nün tarihçesi ne?

Dünya Kanser Günü, 4 Şubat 2000'de Paris'te düzenlenen Yeni Milenyum İçin Kansere Karşı Dünya Kanser Zirvesi'nde oluşturuldu. Kanseri önlemek, araştırmayı teşvik ve hasta hizmetleri geliştirmek için oluşturulan gün aynı zamanda Dünya Kanser Günü olarak belirlendi.

KANSER NEDİR?

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteyle ilişkilidir.

Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilmektedir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda % 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

KANSER HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

  • Yanlış1: Kanser bir sağlık sorunudur.
  • Doğru: Kanser sadece bir sağlık sorunu değildir. Sosyal ve ekonomik yönleri de olan insan haklarını etkileyebilen bir sorundur.
  • Yanlış 2: Kanser; gelişmiş ülkelerde, yaşlı ve refah düzeyi yüksek insanlarda görülen bir hastalıktır.
  • Doğru: Kanser küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir.
  • Yanlış 3: Kanser ölüm demektir.
  • Doğru: Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir.
  • Yanlış 4: Kanser benim kaderim, ondan kaçamam.
  • Doğru: Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir.