fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

KKTC Cumhurbaşkanı Adayı: KKTC'yi Teslim Etmeyeceğiz

KKTC Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Ersin Tatar, Akıncı'nın açıklamalarına cevap verdi.

Ulusal Kanal'ın sorularını yanıtlayan Ersin Tatar, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Türkiye'yi hedef alan ve KKTC'yi zor duruma düşüren açıklamalarına cevap verdi.

Ersin Tatar'ın açıklamaları şu şekilde:

Bu gibi açıklamalar Kıbrıs için fayda sağlamaz. KKTC kendi insanına çok daha fazla refah vermektedir.

Bir anlaşmanın umut olmadığını herkes biliyor. Bizi kurtaracak olan 2 devlettir. Şuan ki pozisyonun kökleşmesi ve KKTC’nin yoluna devam etmesi gerekir. Akıncı’nın tabanını güçlendirmek ve seçimde öne geçebilmek için sol cepheyi kendi lehine güçlendirmek istiyor. Seçime yönelik bu açıklamalar dünyaya karşı Türkiye’yi ve KKTC’yi zorda bırakıyor. KKTC Cumhurbaşkanının Türkiye’ye karşı spekülasyonlarını Türkiye de KKTC mücahitleri de hak etmiyor. Bunu takdir etmediğimizi halkımızla paylaştım. Sandıkta demokratik cevap olacaktır.

TÜRKİYE’YE VE KKTC’YE HAKSIZLIK

Mantıklı bir açıklama değil KKTC giderek güçlenerek devam ediyor. Bize güneyin yaptığı büyük haksızlıklar var. 1974ten buyana geçen sürece dünya ile bağlantımızı Türkiye üzerinden kurabiliyoruz. Türkiye havalimanları ile dünyaya açılabildik. GKRY yüzünden dünya bize ambargo uyguluyor. Türkiye ile Protokoller hukuk temelindedir. Bunları farklı yere çekmek Türkiye’ye ve KKTC’ye haksızlıktır gerçeklerle bağdaşmıyor. Anavatanımız Türkiye’nin desteğiyle daha da kökleşiyoruz. KKTC dünyanın her yerinde kabul edilmeye başlanmıştır. Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirelim KKTC insanına daha güvenli ve yaşanabilir bir gelecek oluşturalım.

KIBRIS’IN GELECEĞİ TÜRKİYE İLE YOLCULUĞU GELİŞTİRMEK

Benim gibi düşünen insanların sayısı artmaktadır. İki devletli çözümü benimseyen yüzde 80 üzerinde kitle var. Herkes doğruyu gördü. Herkes Rum tarafının samimi olmadığını gördü. Bütün bunları göz önünde bulunduğumuzda sayın Akıncı ve yandaşlarının ne söylediğini anlamak imkansızdır. Bizim geleceğimi Türkiye ile bu yolculuğu daha da geliştirerek devam ettirebilmektir. Doğu Akdeniz’de KKTC’nin yaşatılması milli çıkarlarımız için çok önemli bir noktadadır. Federal bir ortaklık bizim çıkarımıza değildir.

CEVABI SANDIKTA

Bu işin cevabı sandıkta olacaktır. Herkes evinde, kahvelerde bütün açıklamaları değerlendiriyor. Haliyle doğrusu neyse o olacak. Bu saatten sonra Akıncı kaybedecek. KKTC hepimizindir. Kıbrıs Türk halkı Türkiye’nin desteklerini takdirle izliyor. Kıbrıs’ta demokrasi vardır. Kıbrıs halkı kendi geleceğine karar verecek. Kırım benzetmesi gibi haksız yaklaşımlar Kıbrıs’a zarar verir.

Seçim çalışmalarımız yoğun ben Ulusal Birlik Partisi’nin adayıyım. Bu işi önemsiyoruz. Bu gibi gündemlerden sonra bunu ciddi olarak ele alıyoruz. Bütün partime ve halkımıza gösterdikleri teveccühten dolayı teşekkür ediyorum. Bütün dünyanın gözü burada. Basına da verilecek olan mesajları, açıklamaları halka anlatma ve aydınlatma noktasında basına önemli görevler düşmektedir. Türk basınına yakında izlediği için teşekkür etmek istiyorum.