Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Koronavirüsün İkinci Dalgası Geliyor!

Çin’in kısıtlamaları ilk dalgayı sona erdirdi, ancak ikinci dalga çok tehlikeli ve oldukça gerçek.

Çinli uzmanların yaptığı yeni bir araştırmaya göre, eve kapanmayı sona erdirmek ve insanların hareket etmesine ve tekrar çalışmasına izin vermek isteyen ülkeler, yeni enfeksiyonları yakından izlemek ve Covid-19'a karşı bir aşı olana kadar yerinde kontrolleri ayarlamak zorunda kalacaklar.

Hong Kong merkezli araştırmacılar, Çin’in günlük yaşam üzerindeki ısrarcı ve dikkatli  kontrollerinin Covid-19'un ilk dalgasını sona erdirdiğini söylüyor. Ancak ikinci bir dalganın tehlikesi çok gerçek.

“Bu kontrol önlemleri, Covid-19'a karşı bağışıklık olmadan enfeksiyon sayısını çok düşük seviyelere indirmiş gibi görünse de, işletmeler, fabrika operasyonları ve okullar, özellikle artan risk göz önüne alındığında, kademeli olarak sosyal yaşam devam edip arttıkça vakalar kolayca yeniden ortaya çıkabilir.” diyor Hong Kong Üniversitesi'nden araştırmaya öncülük eden Profesör Joseph T Wu.

Çinde salgın etkili bir şekilde küçültüldü ortalama bir Covid-19lunun enfekte edeceği kişi sayısı 1-2'ye kadar düşürüldü.

Ancak araştırmacılar, normal yaşamın çok hızlı bir şekilde devam etmesine izin verilirse ve kontroller çok gevşetilirse, üreme sayısı tekrar artar dedi.

Uzmanlar hükümetlerin neler olup bittiğini yakından takip etmeleri gerekeceğini söylüyorlar. “Fiziksel uzaklaşma ve davranış değişikliği gibi kontrol politikalarının bir süre devam etmesi muhtemel olsa da, ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesi ile üreme sayısının birin altında tutulması arasında proaktif bir dengenin sağlanması, etkili aşılar yaygın olarak mevcut olana kadar en iyi strateji olacaktır.” dedi Wu.

Hong Kong Üniversitesi'nden kıdemli yazar Prof Gabriel M Leung, “Pekin ve Şangay gibi en müreffeh ve iyi kaynaklanmış mega kentlerde bile, sağlık kaynakları sonsuz değil ve hizmetler talepte ani bir artışla mücadele edecek” diyor. “Bulgularımız, yerel sağlık sistemlerinin Covid ile ilişkili ölümleri en aza indirmek için yeterli personel ve kaynaklara sahip olmasının önemini vurgulamaktadır.”

Hong Kong Üniversitesi "Enfeksiyon oranının tekrar yükselmesine izin vermemek, vaka sayısını azaltmak için sıkı önlemler alınması muhtemelen sağlık ve ekonomi açısından kayıplara yol açacaktır. Ekonomik faaliyetlere izin vermek ve enfeksiyonlarda bir artışı önlemek için kontrolleri yeterince sıkı tutmak arasında bir denge kurmak gerekiyor" dedi. Sosyal uzaklaşma, davranış değişikliği ve kamu bilinci gibi kontrol politikalarının muhtemelen bir süre korunması gerekiyor.