fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Mansur Yavaş Chatham House'ta

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Londra'da dünyaca ünlü finans kuruluşları temsilcileri ve yatırımcılarla buluşmak için Chatham House'a gitti.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İngiltere ziyaretinde “başkentin yatırım olanakları ve projelerini iş ve finans dünyasına anlatacağı” belirtilen Mansur Yavaş’ın, Londra’da finans kuruluşları temsilcileri ve yatırımcılarla, alt yapıdan metroya kadar Ankara’nın gelecek vizyonunu yansıtacak öncelikli projelerini görüşeceği belirtildi.

Mansur Yavaş’a ziyaretinde, Ankara Sanayi Odası Başkan Yardımcıları Seyit Ardıç ve Mete Çağlayan ile Ankara Ticaret Odası başkan yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay eşlik etti.

CHATHAM HOUSE’DAN MANSUR YAVAŞ AÇIKLAMASI

Chatham House’dan yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Mansur Yavaş, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 25 yıllık hakimiyetinden sonra Mart 2019’da ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Türkiye’nin başkenti Ankara’da belediye başkanı seçildi.
Belediye Başkanı Mansur Yavaş Türkiye’deki demokrasinin durumu, partisinin hesap verebilirliği, şeffaflığı, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını desteklemeye yönelik politikaları da dahil olmak üzere siyasi ve ekonomik reformlara yaklaşımını ana hatlarıyla açıklayacak.”

CHATHAM HOUSE NEDİR?

Chatham House veya diğer adıyla Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü... Resmi olarak 1920'de kurulan İngiliz derin devletinin akıl kulübü 2005 yılından bu yana ödül veriyor.

Kuruluşun verdiği ödüller de aranan birinci öncelik, İngiliz çıkarlarına hizmet edip etmemesi. Chatham House'un ödül vermesine karşılık o ödülü alan boş bir deftere de imza atııyor. İmza bir bakıma Kraliçe'ye güven ve bağlılık ifadesi anlamı taşıyor.

Ukrayna'daki Soros destekli turuncu darbenin lideri Viktor Yuşçenko, Mozambik’te, iç savaşı batı adına yöneten Joaquim Chissano ödülü alanlara örnek... Ve Katar Emiri Hamid el Tali’nin 3 karısından biri olan Sheikha Mozah...

2008'de ödülün sahibi Gana Devlet Başkanıydı. John Kufuor, Exeter Üniversitesi mezunuydu ve o da Abdullah Gül ve Chissiano gibi Dış işleri bakanlığından geliyordu. IMF ve Dünya bankası ile yakın ilişkileri vardı. 2009'da ödül Brezilya Devlet başkanı Lula da Silva'ya Güney Amerika kıtasında istikrara katkıları nedeniyle verildi.

Yakın döneme bakıldığında ise göze çarpan isim John Kerry. O da bir Dışişleri Bakanı. Amerikalı isim Suriye'den çekilmeye tamamen karşı olmasıyla biliniyordu. Chatham House ödülü son olarak ise Amerika merkezli "Gazetecileri Koruma Komitesi"ne layık görüldü.