O Ülkede Hala Tek Bir Koronavirüs Vakası Görülmedi

Tüm Dünyada hayatı durma noktasına getiren küresel salgının Kuzey Kore olarak bilinen Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde (KDHC) tek bir kez dahi görülmediği iddia edildi. Konuyu değerlendiren uzmanlar ikiye bölündü. 

Bütün dünyayı etkisi altına alan ve binlerce insanın ölümüne neden koronavirüsün, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde henüz tek bir kez görülmediği iddia edildi. Resmi olarak açıklama yapan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ülkesinde tek bir vakaya dahi rastlanmadığını duyurdu.

KDHC Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezi Başkanı Pak Myong-su yaptığı açıklamada, “En başından beri aldığımız önlemlerde başarılı olduk şu ana kadar tek bir vaka bile görülmedi” dedi. Pak Myong-su, tüm sınırlarını kapattıklarını, yurtdışından gelen vatandaşlarına ciddi karantina önlemi aldıklarını ve dezenfektasyona çok önem vermelerinin bundan büyük payının olduğunu söyledi.

Konuyu değerlendiren uzmanlar ise iki farklı görüşte. Bir kısım uzmanlar bunun mümkün olamayacağını KDHC'nin otoriter yapısının vakaları sakladığını iddia ediyor. Başka bir uzman grubu KDHC'nin kapalı yapısının bunu mümkün kılabileceğini iddia ediyor.

Dünya Sağlık Örgütünün kayıtlarına göre KDHC'de henüz vaka bulunmuyor.