Şen Yazgan yazdı: "Hepimiz Yarbay Yakut'uz"

Ankara Havadis Özel

CKD eski Genel Sekreteri Doç. Dr. Şen Yazgan Yazdı: Hepimiz Yarbay Yakut'uz

Malatya-Akçadağ'ın bir köyünde dünyaya gelmişti SONGÜL YAKUT. Has bir Anadolu kızıydı. Sekiz yaşındayken babasını kaybetmiş babasız büyümüştü, beş kardeşin en küçüğüydü. Annesi ona Songül değil, Suna'm diye seslenirdi. Lise sondayken televizyondan Harp Okullarının kız öğrenci alacağını öğrendi 17 yaşında askeri okula girdi.1997'de Kara Harp Okulu'nun Jandarma Sınıfından teğmen rütbesiyle mezun oldu.

31 MAYIS 2017'de Şırnak'ın, Uludere ilçesinde, askeri helikopterin düşmesiyle şehit olan 13 askerimizden biriydi. Bütün Türkiye yasa boğuldu. Tam üç yıl oldu.

Bir kadın olarak, onurlu fakat bir o kadar da yapılması en zor bir mesleği, askerliği seçmiş olan Songül yarbay mesleğine aşıktı. Şehit olduğunda 41 yaşında ve en verimli dönemindeydi.

İlkleri başaran bir kadındı.

Yüksek Lisans Eğitimi ve başarılı çalışmaları nedeniyle bir yıl erken terfi alarak yüzbaşı rütbesine ulaşmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bölük ve jandarma komutanı olan ilk kadın komutandı. Takım Eğitim Komutanı olarak, kadın askerlerin yetiştirilmesinde etkin rol aldı. Sivil hayattan gelen yüzlerce kadını eğiterek onları Türk askerine dönüştürdü. Askerlerini çok sevip koruyup kollardı , o nedenle öğrencileri ona 'baba' diye hitap ederdi. Şırnak'ta askerlerin 'Songül babasıydı'.

Görevi boyunca 10'u takdirname, 50'ye yakın başarı ödülü aldı.

2014'te, Songül Yakut, binbaşı rütbesiyle Jandarma genel Komutanlığı Karargahında 'Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube Müdürüydü'

Biz Cumhuriyet Kadınları olarak onu, 'Kadına ve Çocuğa Şiddete' karşı verdiği mücadele nedeniyle tanıdık. Görev yaptığı bölgelerde köy köy gezer kadınların sorunlarını dinler onların hayatına dokunurdu.

Sonra da Balyoz davası sürecinde, maruz kaldığı FETÖ kumpasına karşı verdiği hukuk mücadelesinde alkışladık.

Feto yöntemleriyle yazılmış , isimsiz imzasız bir ihbar mektubu ve sahte bir ses kaydı kanıt diye önüne konulmuş istifaya zorlanmış, hayatı karartılmıştı. Mektup , Yakut' un özel hayatına dair ağır iddialar içermekteydi.Karargahta mektubu yüzüne okuyan FETÖ'nun askeri Tümgeneral O. E., "istifa etmezsen mektup internete düşer rezil olursun" diye baskı yaptı. O dönemde, TSK da Mustafa Kemal'in askerleri Feto örgütü tarafından tasfiye edilmekteydi

Bu vesile ile, benzer iftiralara maruz kalıp ordudan ihraç edildiğinde, beylik tabancasıyla kalbine sıkarak intihar eden, Hava Pilot Üsteğmen NAZLIGÜL DAŞTANOĞLU'nu da unutmuyor, rahmetle anıyoruz. Nazlıgül'ü intihara sürükleyen dosyayı hazırlayan isimlerin de hepsi Fetöcü çıktı.

Ama Binbaşı Yakut, istifa baskısına iftira deyip direnmeyi seçti.

Hukuk mücadelesi iki yıl sürdü. Sonunda Askeri Yüksek İdare Mahkemesi delillerin sahte olduğunu tespit ederek, S. Yakut'un görevine iadesine karar verdi. Bir ay sonra da yarbay rütbesi geldi .

Yarbay Yakut iftiralara direnmiş Fetö'ye boyun eğmemiş, mücadele etmiş ve kazanmıştı. Çünkü o Mustafa Kemal'in askeriydi. İnançlı ve yürekliydi.

Görevine döndüğünde kendi isteği ile ikinci kez Şırnak'a atanmıştı. Teröristlerle savaşmaya, vatan için canını vermeye hep hazırdı.31 Mayıs günü o elim helikopter kazası bu nadide Türk subayını bizlerden kopardı.

Bu örnek Türk kadını ve Türk askerinin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz.

Kaybedişimizin üçüncü yılında Şehidimizi unutmuyor, rahmetle, saygıyla anıyor ,ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve Türk Milletine başsağlığı diliyoruz.

HEPİMİZ YARBAY YAKUT'uz.