Şok Araştırma: Ekonomiye Laf Ediyor ama Babacan Dönemi Borçlar Tavan Yapmış

Ekonomist Hakan Topkurulu, Ali Babacan döneminde Türkiye'nin ekonomik durumuyla ilgili verileri açıkladı.

Ali Babacan'ın Ekonomi Bakanlığı yaptığı dönemde Türkiye'nin ekonomik tablosunu anlatan Topkurulu, dikkat çeken verileri açıkladı. Topkurulu tabloyu Aydınlık TV'de anlattı.

Topkurulu'nun ifadeleri şu şekilde:

Tamamen ekonomiden değil, ekonomi politikten bahsetmeyi düşünüyorum. Nedeni Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kurdukları partilerin parlamentoya girmesi, erken seçim tartışmalarının olması, Ali Babacan’ın Ak Parti’de 13 yıl bakanlık yapmış olması. Geçen günlerde Fox TV’de Kılıçdaroğlu İsmail Küçükkaya ile yapmış olduğu söyleşide Küçükkaya “Ali Babacan’ı nasıl buluyorsunuz?” diye sordu. Kılıçdaroğlu da olumlu bir şekilde Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın düzgün bir insan olduğunu, görev yaptığı süre içinde yolsuzluğa adının bulaşmadığını söyledi.

IRAK'TA BOMBA HESABI

Sadece yolsuzluk insanların yaptıklarını olumlamak için ne anlam ifade ediyor? Kılıçdaroğlu şunu söylüyor Babacan ve Davutoğlu’na kumpas kuruluyor biz bu kumpasların önünü keseceğiz. Gerekiyorsa milletvekili verilecektir.  Nasıl HDP’ye 1 oy denildiyse aynı şekilde Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partilerinin destekleneceğinin de ipuçları verildi. Ali Babacan’ın bakanlık yaptığı dönemdeki uygulamalarına dönelim. AK Parti iktidara 2002 yılı sonunda geldi. İlk yaptığı şey 1 Mart tezkeresini geçirmeye çalışmaktı. O dönem ekonomiden sorumlu devlet bakanı olan Ali Babacan’ın Hürriyet Gazetesine 27 Şubat’ta verdiği demeç neydi? Dedi ki İlk bomba Irak’a düştüğünde hesaplarımıza 8. Milyar dolar geçecek. Biz bu parayı alamazsak enflasyonla baş edemeyiz.  Döviz açıklarıyla baş edemeyiz. Dedi. Düşünebiliyor musunuz? Ekonomiden sorumlu bir bakanın beklentisi kan!

BORÇLAR TAVAN YAPMIŞ

İlk bombanın düşmesiyle Türkiye’nin hesaplarına 8.5 milyar dolar para gireceğini söylüyor. Sonra CHP’liler Cumhurbaşkanını ve AK Parti’yi eleştirirken ülkemizi borca soktunuz, bu borçları kim nasıl ödeyecek. Bunları yandaşlara verdiniz dedi? Peki bu borçları hangi bakan getirmişti Türkiye’ye? Hangi bakan almıştı ve Türkiye’yi içinden çıkılmaz bir borç batağına sürüklemişti. 2002 yıl sonunda Babacan ekonomiden sorumlu devlet bakanıyken Türkiye’nin borcu 129 milyar 601 milyon dolardı. Toplam özel ve kamu. Ali Babacan ilk olarak görevinden Dışişleri Bakanı olmaya 2007 yılında geçti. Dış borcumuz 249 milyar 932 milyon dolar olmuş. 130 milyardan 250 milyar dolara gelmiş. Artış oranı %93.  %100 arttırmış nereye ne yatırım yapılacağını bilen, yolsuzluğa bulaşmayan, Irak’a bombalar düştüğünde hesaplarımıza para gireceğini söyleyen sayın bakan. Daha sonra 2015 yılında görevi ve Ak Parti’yi bırakırken borç 400 milyar dolar. 2019 yıl sonu itibariyle dış borcumuz ne kadar biliyor.