Sosyal medyada ve WhatsApp'ta konuşmaların kaydedileceği doğru mu?

Sosyal medyada yayılan mesajda tüm medya ve sosyal medya platformlarının anlaştığı, bu platformların izleneceği, telefon görüşmelerinin, mesajların kaydedileceği iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ta dolaşıma giren başka bir mesajda ise TBMM’de kabul edilen ve 16 Aralık 2018 yayınlanan kanuna göre tüm sosyal paylaşım sitelerindeki konuşma ve paylaşımların kaydedileceği iddia edildi.

Ancak, teyit.org'da yer alan habere göre iddialar doğru değil.

Yayılan mesaj, sosyal medyada 2013 yılından beri Hindistan, ABD, Singapur, Suudi Arabistan gibi pek çok ülkede farklı versiyonlarla paylaşıldı.

Mesajın içerisinde geçen  “Brezi̇lya’da Yargıtay denetlemeye izi̇n verdi̇” cümlesinden de anlaşılabileceği gibi yabancı dilde ve başka bir ülkede yaygınlaşan bir metinden alındığı fark edilebiliyor.

Resmi Gazete’de konu hakkında yayılanan bir kanun bulunmuyor

WhatsApp’ta dolaşan mesajda, sosyal paylaşım sitelerinde her türlü konuşma ve paylaşımların kaydedileceğine dair yasanın TBMM’de kabul edildiği ve kanunun 16 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandığı belirtiliyordu.

Ancak, Resmi Gazete’nin 16 Aralık 2018 tarihli sayısı incelendiğinde konu hakkında yayınlanan bir kanun ya da maddeye rastlanmıyor. Benzer şekilde 15 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de de konu hakında bir bilgi yok. TBMM’nin internet sitesinde ise Aralık 2018’de kabul edilen yasalara bakıldığında bahsi geçen iddia ile ilgili bir kanunun kabul edilmediği anlaşılabiliyor.