Testler için kasten virüs bulaştırma gündemde

Britanya'da bilim insanları, ülkedeki düşük enfeksiyon oranının yeni tip koronavirüs aşısının bulunmasını geciktirebileceğini söyledi.

T24’ün Sunday Times’dan aktardığı habere göre, Britanya’da bilim insanları enfekte oranlarının düşük olması nedeniyle gönüllülere kasten Covid-19 bulaştırıp aşı testlerini yürütmeyi gündeme aldı.

Bristol Ünivetsitesi Tıpta Etik Merkezi’nden Jonathan Ives, “Eğer bunu yaparsak sağlıklı insanlardan kendilerini toplum için tehlikeye atmalarını isteyeceğiz. Öte yandan bu riski almak aşı geliştirme sürecini hızlandırır ve çok sayıda can kurtulur. Bu nedenle bu testleri yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Son yapılan araştırmalar Britanya’da Covid-19 enfekte oranının yüzde 7 civarında olduğunu gösterdi. Bu oranın Covid-19 aşı denemeleri için yetersiz olabileceği belirtildi. Aşı testlerinin yürütülmesi için yeterli sayıda insanın Covid-19’la karşılaşma ihtimalinin olması gerekiyor. Aşı yapıldıktan sonra insanların Covid-19’a yakalanan biriyle karşılaşma şansı olmazsa, aşının işe yarayıp yaramadığı da test edilemiyor.

Warwick Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesör Lawrence Young, “Toplumdaki enfeksiyon oranı oldukça düşük, eğer bu virüs diğer solunum enfeksiyonları ve koronavirüsler gibi hareket ediyorsa yaz boyunca daha da düşecek. Gönüllülerle temas edecek yeterince hasta kişi kalmayacak” dedi.

KASTEN ENFEKTE EDEREK TESTLERİN YÜRÜTÜLMESİ GÜNDEMDE

Profesör Young, insanları kasten enfekte ederek testlerin yürütülmesinin ciddi bir şekilde gündeme gelmesi gerektiğini söyledi. Young, “Virüs, bilgisi dahilinde, sağlıklı ve 25 yaşlarında yani genç insanlara enjekte edilecek” dedi. Young, bu denemelerin yapılmasından önce Koronavirüs’e karşı güçlü bir tedavi yönteminin belirlenmesi gerektiğini de ekledi.