Son Dakika

Türkiye’nin ilk ve tek anatomi müzesi Ankara'da!

Türkiye’nin ilk anatomi müzesi olma özelliğini taşıyan Ankara Üniversitesi Veteriner Anatomi Müzesi, 500’ün üzerinde 75 farklı türe ait mumyalanmış hayvan, hayvan organları ve kemiklerine ev sahipliği yapıyor.

Ankara Üniversitesi Dışkapı Kampüsü’nde yer alan, Türkiye’nin ilk ve tek anatomi müzesi olma özelliğine sahip Ankara Üniversitesi Veteriner Anatomi Müzesi, kurulduğu 2013 yılından bu yana her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor.

Müze, 500’ün üzerinde 75 farklı türe ait mumyalanmış hayvan, hayvan organları ve kemiklerine ev sahipliği yapıyor. Müze aynı zamanda öğrenciler için çalışma ve eğitim alanı olarak da kullanılıyor. Sergilenen hayvan kemiklerini öğrenciler birleştiriyor ve birleştirmede emeği geçen öğrencinin adı kemiklerin altında yazılıyor.

ankara anatomi müzesi

Mumyalama ve farklı bir çok teknikle hazırlanan iskelet ve organlar, aylar süren çalışmanın ardından müzeye kazandırılıyor.  Her yaştan ziyaretçinin ilgisini çeken örnek müze; fakülte öğrencileri için önemli bir tecrübe kaynağı oluyor. 

Eski Amerika Başkanı Harry Truman'ın 1950 yılının Şükran Günü'nde 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye hediye etiği hindinin iskeleti de müzede bulunuyor.