Son Dakika

Yavaş: "Kentin dert babası olarak dinlemeye geldim"

Mansur Yavaş, 10 Ocak Gazeteciler Günü etkinlikleri kapsamında yerel medya temsilcileri ile bir araya geldi. “Kentin dert babası olarak sizleri dinlemeye geldim” diyen Yavaş soruları yanıtladı.

Ankara’ya yeni alınması planlanan yeni otobüsler hakkında konuşan Mansur Yavaş, “İlk etapta 300 otobüsü acil alarak çözmeye çalışacağız” dedi.

Otobüslerin yaş ortalamalarının standartların üstünde olduğunu bu sorunu çözmek gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Süreç devam ediyor ancak ne kadar çabuk olursa bizim için de o kadar iyi olacak. Ankaralı için de iyi olacak. Bu arada ulaşımla ilgili bazı problemleri çözmek için akıllı Ankara projesi içerisinde çeşitli firmalara hangi duraktan, hangi saatte, kaç kişinin otobüse bindiğinin öğrenilmesi için görüşmeler yapıyoruz. Trafikte kaç kişi var, otobüsler kaç kişi taşıyor öğrenmek istiyoruz."

Yavaş Kentin dert babası olarak dinlemeye geldim

METRO HATLARINI HALKA SORACAĞIZ

Ankara'nın trafik sorununu raylı sistemle aşmak istediklerini kaydeden Yavaş, şöyle konuştu:

“Keçiören'de havaalanına giden metroyu Siteler üzerinden götürmek için proje hazırladık. Ulaştırma Bakanlığı ile görüştük. Yaptığımız görüşmelerde bu hattın kendilerinin planladığı şekilde yapılacağını öğrenince biz hattan çekildik. Dikimevi’nden başlayıp Mamak'a gidecek, 6 duraklı bir metronun projesini hazırlıyoruz. Bunun yanında ele alacağımız bir metro hattını da halka soracağız. Neden halka soracağız? Biz metro yaparsak belediyeyi 15-20 yıl borçlandıracağız. Biz halka bunu sormadan yapmayız.”

Metro hatlarının haricinde iki tane de hafif raylı sistem projesi planladıklarını belirten Başkan Yavaş, bu hatlardan birinin Bentderesi’nden başlayıp Kuğulu Park’tan döneceğini, diğerinin ise Siteler içinden geçerek Karapürçek’e gidecek bir hat olduğunu sözlerine ekledi.