Ankara engelsizlik için toplandı!

Ankara'da, Kent Konseyi Engelsiz Meclisi 1. Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da toplantıya katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kent Konseyi Engelsiz Meclisi 1. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, tüm çağdaş dünyada olduğu gibi yönetim anlayışlarının şeffaflık, saydamlık, katılımcılık ve hesap verebilirlik üzerine kurulu olduğuna dikkat çekti. Yavaş, belediyelerin bütün yaptıkları çalışmaları engelli erişimine uygun şekilde planlaması gerektiğini ifade etti.

Yavaş, “Seçim öncesi sürekli olarak dile getirdik. Ortak akıldan bahsettik. Çünkü benim konum olmayan, herhangi bir konuda fikir beyan etmem mümkün değil. Edersem ukalalık etmiş olurum diye düşürüm veya yanlış şeyler söyleyebilirim. Bu nedenle her konuyu toplum huzuruna açıp onlarla birlikte ortak karar almak en doğrusu diye düşünürüm. Projelerimizi halka açıp onlardan geri dönüşleri almaya çalışıyoruz. Kaynaklarımızı nereye harcadığımızı bilmeniz gerek. O yüzden 100 gün ve 200 gün raporlarıyla yaptıklarımızı size anlattık” dedi.

“SİZLERİN YOL GÖSTERMESİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Belediyenin ve Belediye Meclisi’nin alacağı kararlarda Kent Konseyi Engelsiz Meclisi’nin, yol gösterecek olmasının önemine değinen Yavaş,  “Biz samimiyiz. Mobil uygulama yapıyoruz. Bu uygulama kentteki gerek engellilerin, gerek bebek arabası süren kadınların, gerekse dezavantajlı durumda olanların kent içinde yaşadıkları engellerin kaldırılması açısından çok önemlidir” diye konuştu.

Vatandaşlardan en çok yollardaki metal ve plastikten yapılan iz yollarından şikayet aldıklarının altını çizen Başkan Yavaş, “Bu sarı işaretlerden çok şikayet aldık. Artık bu yollar eskisi gibi yapılmıyor. Kaldırım üzerinde yapılmaya başladığı için daha sağlıklı” dedi.