fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

"Ankara'da değil Türkiye'de zihniyeti değiştirmeye çalışıyorum"

Mansur Yavaş, 10 aylık çalışma süresi boyunca yaptıklarını aktardı. Yavaş, sadece başkentte değil Türkiye’de zihniyeti değiştirmeye çalıştığını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Karar gazetesi muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Yavaş, yalnızca Ankara’da değil Türkiye’de belediye başkanlığı zihniyetini değiştirmek istediğini vurguladı. Toplumun kaliteli, rahat ve ucuz ulaşım istediğini söyledi.

Yavaş’ın öne çıkan ifadeleri şu şekilde:

"Ben sadece Ankara'da değil Türkiye'de bir zihniyeti değiştirmeye çalışıyorum. Belediye başkanı seçiliyor, toplumun değer yargılarıyla oynuyor. İnsanları ötekileştiriyor, o makamdan yararlanarak. Hâlbuki o makamda oturmak bir hiç. Bu makam bunları yapabilecekleri bir makam değil. Bu makam hizmet makamı. Ve tarafsız bir şekilde sadece ve sadece işin yapılması gereken bir makam.

Ben baştan beri şunu söylüyorum. Birincisi; ben insanların vergisiyle hizmet yapmaya çalışan bir memurum. Birinci mesele, bu parayı nasıl harcayacaksın? O paranın sahibi vatandaş olduğuna göre nasıl harcayacağını vatandaşa sorman lazım. Gerçek yerel yönetim budur. Nasıl harcayacağımı da göstermem lazım şeffaf bir şekilde. Sonra da bu harcamaların hesabını vermem lazım. Dolayısıyla biz 10 ayda önce bu mantığı geliştirdik."

Rahat ve ucuz ulaşım vurgusu yapan Yavaş şu ifadeleri kuşandı: “Şehrin içi otoban gibi oldu. Toplu ulaşıma binmek istemiyor kimse. Yani neredeyse kanuni zorunluluk çıkarmanız gerekecek binilmesi için."