fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Ankara'da görme engelli çocuklar origamiyle tanıştı

Ankara'da Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, 9-14 yaş grubu görme engelli çocuklar “Origami Kâğıt Katlama Sanatı” ile tanıştı.

Keçiören Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü Engelli Danışma Merkezi tarafından 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikle 9-14 yaş arası görme engelli çocuklar Japon Vakfı’ndaki origami atölye çalışmasına katılma fırsatı buldular.

Çocuklar, eğitmenler eşliğinde Japon kültürünün en bilinen sanatlarından olan origami kâğıt katlama sanatı ile tanışarak kâğıttan bardak, samuray şapkası ve kayık yaptılar.

Origami atölye çalışmasının görme engelli çocuklardaki kavrama yeteneğini geliştirdiğini söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Origami kâğıt katlama faaliyeti yavrularımızın el ve göz koordinasyonu ile beyin kasları arasındaki iletişimi geliştirmek için birçok eğitim kurumunda öğrenmeyi öğretme aracı olarak kullanılıyor. Biz de bu özel haftada yavrularımızı bu sanatla buluşturmak istedik” diye konuştu.

“1994 YILI KEÇİÖREN’DE ENGELLİLERİMİZ İÇİN MİLATTIR”

Altınok, belediye başkanlığı görevine başladığı 1994 yılından bu yana engelsiz kent ve engelsiz yaşam için birçok hizmette ilklere imza attıklarını da belirterek şunları aktardı:

“Engelli yavrularımızın yüzlerinin ve gözlerinin içinin güldüğüne şahit olmak bizim için de büyük bir mutluluk. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. 1994 yılı Keçiören’de engellilerimiz için bir milattır. O dönemde Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) ile iş birliği yaparak engelliler için atölyeler, kurslar ve üretim merkezleri açmıştık, onlara özel eğitim ve paneller düzenlemiştik. Bu dönemde de onlar için önemli çalışmaları hayata geçireceğiz.”​