Ankara'da metal işçileri eylemle güne uyandı!

Binlerce metal işçisinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ikinci arabulucu aşamasında da anlaşılamadı. Metal işçilerinden, sabahın erken saatlerinde yürüyüş haberleri gelmeye başladı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ)’e bağlı Türk Metal, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’e bağlı Birleşik Metal-İş ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ)’e bağlı Özçelik-İş sendikalarının, işveren sendikası olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüttüğü toplu sözleşme süreci uyuşmazlıkla sonuçlandı.

Gebze, Bursa ve Sakarya’daki fabrikalarda eyleme başlayan işçiler sendikanın sosyal medya hesaplarından da paylaşımlar yaptı. Üç gün sürecek yemekhane protestolarının ardından, işçiler iş yavaşlatma eylemlerine başladı. 6 Ocak’ta 10 dakikayla başlayan eylemler, 10 Ocak’ta 15 dakika, 13 Ocak’ta 20 dakikaya çıkarılarak devam edecek.

Binlerce metal işçisi 19 Ocak’ta Bursa’da büyük mitingle taleplerini tekrar dile getirecek.

Bugün de metal işçileri güne eylemle başladılar. Sabahın ilk saatlerinde Çorlu, Bilecik, Eskişehir ve Ankara'daki işçilerden yürüyüş haberleri geldi.

Ankara'nın ayazında toplanan Başöz Enerji işçileri Mess Şaşırma Sabrımızı taşırma sloganları ile yürüdü. "Sadaka değil toplu sözleşme" sloganı atan işçiler adım adım greve gidiyoruz dediler.