Ankara'nın yenilikçi zihinleri yarışamaya hazırlanıyor!

Ankara’da 9-10 yaş ilkokul öğrencileri Türkiye’nin başlattığı teknoloji atağı kapsamında dünyanın en yetenekli çocuklarının yarıştığı ‘Destination Imagination (DI)’ yarışmasına hazırlanıyor.

Her okuldan 5 kişilik 2 takımın katıldığı yarışmada minikler, bilimsel, teknik, matematik ve doğaçlama gibi 7 alanda performans sergileyecek. Yeni teknoloji ve dijital fikirlerin yarışacağı etkinlikte, Ankaralı minikler Türkiye'yi ABD'de temsil edecek.

Dünyanın en büyük yeni nesil yarışmalarından olan DI'ı anlatan ve aynı zamanda öğrencilere koçluk yapan Nesibe Aydın Okulu İngilizce öğretmeni Göksu Kuru, "Anasınıfından lise seviyesine kadar yüzlerce öğrenci sahnede ülkeleri için ter dökecek. Ankara'dan benim iki takımım katılıyor. Çizgi roman ve ses efektleri alanından doğaçlama yapacağız. İlk ulusal yarışma ve eleme Şubat 2020'de Antalya'da. Eğer buradaki elemeyi geçersek Mayıs'ta ABD'deki dünya şampiyonluğu için yarışacağız" dedi.

Kuru, söz konusu yarışma ve hazırlık aşamalarına dair özetle şunları söyledi:

ÖZEL KULÜPTE YOĞUN MESAİ

"Bu yarışma dünyanın dijital çağda yetenekli çocukları keşfetme ve onları eğitme adına düzenlediği önemli etkinliklerden biri. Özel olarak oluşturulan kulüpte, haftanın belirli saatlerinde hazırlanıyor öğrenciler. Geleceğin meslekleri ve yeni çağa hazırlanırken, yeteneklerini de keşfediyoruz. Aynı zamanda problem çözebilen, hızlı düşünen, yaratıcı fikirler oluşturmalarını sağlıyoruz. Çok heyecanlı ve umutluyuz, kupayı ülkemize, Ankara'ya getireceğiz."