fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Bakın halk en önemli sorun olarak neyi görüyor

Türkiye Barometresi Araştırması Yeni Yıl Raporu yayınlandı. Raporda, kamuoyunun 2019 değerlendirmeleri ve 2020 Beklentilerine dair çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Ipsos’un her yeni yıla başlarken tekrarladığı, gelen yılın iklimi konusunda bilgi vermeyi amaçlayan Türkiye Barometresi Araştırması Yeni Yıl Raporu, Ipsos Youtube hesabından yayınlandı.

Türkiye Barometresi Araştırmasına göre 2018 ikinci yarısından beri ülkenin şu anki durumundan memnun olanların oranı %30 civarında seyrederken 2019 yılının sonu itibarı ile %24’e gerilemiş durumda.

Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporunu değerlendiren Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik, yaptığı açıklamada, insanların ekonomik durumdan hoşnut olmadıklarını aktardı. "Büyük bir çoğunluk, gerek ülke ekonomisinin gerekse kişisel ekonomik durumunun daha iyiye gideceğini düşünmüyor" dedi.

ıpsos-en-önemli-sorun

2019 yılında da Ekonomi hayatımızdaki en önemli sorun oldu.

Türkiye’deki en önemli sorun kamuoyu nabzında “Ekonomi” olarak kendini gösterdi. Vatandaşların nabzını tutan Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu’na göre; 2019 fiyat artışlarının etkisinin yaşandığı bir yıl oldu. Türkiye’nin En Önemli Sorunu Ekonomi diyenlerin oranı %58, Terör diyenler %18, Eğitim diyenler %9, Kürt sorunu diyenlerin oranı %2 oldu.

Ipsos Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu kapsamında; vatandaşların, ülkenin ve kendilerinin ekonomilerine yönelik beklentileri de soruldu.

2020’ye girerken Türkiye ekonomisinin daha iyiye veya kötüye gideceğine dair beklentiler düşerken, ekonominin gidişatının aynı kalacağına dair beklentilerin yükseldiği görüldü. Özellikle kişisel ekonomik durum söz konusu olduğunda daha iyiye gidecek diyenlerin oranı %12’den %8’e gerilerken, daha kötüye gidecek diyenlerin oranı %31’den %33’e yükselmiş durumda.

Ipsos'un “Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu”nu detaylı izlemek için: