fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Bisiklet yolunda ilk kazma bugün vuruluyor

Ankara, ‘Bisiklet Yolu Projesi’ için ilk kazmayı bugün Milli Kütüphane-Ankara Üniversitesi güzergâhına vuruyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘Bisiklet Yolu Projesi’nin 1. etabı için ilk kazmanın bugün vurulacağını açıkladı. Projenin 1. etabını 2 ay içinde tamamlamayı planladıklarını açıklayan Yavaş, özetle şunları söyledi:

Ulaşım politikaları artık sadece bir insanın bir yerden bir yere gitmesini temsil etmiyor, şehirleri şekillendiriyor. Bu yüzden bisikletli ulaşımı çok önemsiyoruz. Ankara’daki bisiklet ağını toplu taşımaya entegre ederek çok daha fazla genişletmek istiyoruz. Bununla ilgili birçok ülke örneğini inceledik Ankara için en uygun modeli en kısa sürede toplu taşıma araçlarına da uygulamayı planlıyoruz.

Ankara’da bisiklet kullanımını artırmayı ve bisiklet kültürünü oluşturmayı amaçlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, metro ağını da bisiklet yolu projesi ile entegre edecek.

Güvenli bisiklet yolları, yaya bölgeleri ve yürüyüş yollarının planlandığı proje güzergahında 10 üniversite kampüsü, 2 sanayi bölgesi, 30’un üzerinde kamu kuruluşu, 40’ın üzerinde okul ve spor kompleksi, hastaneler, alışveriş merkezleri ve birçok yeşil alan bulunuyor.

Toplam 410 bin kişinin ikamet ettiği bisiklet yolu güzergahında 109 bin genç nüfus yaşarken, güzergah üzerinde yer alan kampüslerde ise 322 bin öğrenci eğitim görüyor.