Son Dakika

Erken tanı hayati öneme sahip

Meme kanseri, kadınlarda en fazla görülen kanser çeşidi. Öyle ki her 8 kadından birinde görülüyor. Memede erken dönemde saptanan farklılık, tedavi edilmesi halinde yaşamı etkilemiyor.

Meme kanseri, dünyada en çok görülen kanser türleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Bu hastalığı yenmenin yolu ise erken teşhisten geçiyor. Meme kanseri farkındalık ayı olan Ekim ayında her yıl, kadınlarda en sık görülen meme kanseri hakkında bilgilerimizi tazeliyoruz.

EMZİRMEMEK RİSKİ ARTIRIYOR

Meme kanserlerinin %99’u kadınlarda görülüyor. En büyük risk faktörü kadın olmak... Kan bağı olan yakın akrabalarında meme, yumurtalık kanseri olan kadınlar, diğer kadınlara göre biraz daha fazla risk altında. Bir de hiç doğum yapmamış ve hiç emzirmemiş kadınların meme kanseri olma riski biraz daha yüksek.

DÜZENLİ KONTROL ŞART

Hastalığın gözle görülür pek çok belirtisi bulunuyor. Memede şişme, şekil değişikliği, portakal kabuğu görünümü, elle fark edilen kitle, koltuk altında lenf bezi büyümesi, meme ucunda çekilme ya da kanlı akıntı bunlardan bazıları… 

Kadınlar her ay bir kez meme muayenesini kendisi yapmalı. Yılda bir kez ise hekim kontrolüne gitmeli. Her iki yılda bir kez mamografi çektirmeli.

erken-tanı-hayat-kurtarır

TANI VE TEDAVİDEN KAÇIŞ ÖLÜME GÖTÜRÜYOR

Meme kanseri erken tanı konulabilecek ve tedavisi olan bir hastalıktır. Tanı ve tedaviden kaçıldığı takdirde, pek çok hastalık gibi ancak o zaman öldüren bir hastalık haline geliyor. Meme kanseri olan her kadının memesi alınmıyor, çok geç kalınması durumunda memenin alınması gerekebiliyor.

ÜCRETSİZ KANSER TARAMASI

Türkiye’de meme kanserinin teşhisi için hizmet veren ücretsiz kuruluşlar bulunuyor. Bunların başında Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) geliyor.

Sağlık Bakanlığına bağlı olan KETEM, 2002 yılından bu yana hizmet veriyor. 2019 itibarıyla da Türkiye’nin her ilinde bu merkezler bulunuyor.  Bazı belediyelere ait kadın sağlığı merkezlerinde de yine ücretsiz olarak meme kanseri taraması yaptırılabiliyor.