fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Sözler tutulmadı yüzde 25 zam yapıldı

Yeni yılda tohum sertifikasyonu için ödenecek tutara enflasyonun iki katı zam yapıldı. Tohumcular, 2020 için artış olmayacağı yönünde yetkililerden söz aldıklarını, yapılan uygulamayla milli tohumun gelişimine cezalandırıldığını söylüyorlar.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döner sermaye ücretlerinde yüzde 25 artış kararı alındığı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklandı.

Uzmanlar karara tepki göstererek, tohumculuk sektörünün üretim maliyetlerinin daha da yükselteceğine işaret ettiler. Son artışlarla birlikte tek bir çeşidin sadece tescil edilmesi için 12 bin lira ila 30 bin lira arasında döner sermeye ücreti ödenmek zorunda.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, tüm engellere karşın milli tohumculuğun gelişmesinin durdurulamayacağını ifade etti.

EFLASYONUN İKİ KATI!

Tarımsal değerleri ölçme, teknolojik analiz, teknik inceleme, test, yıllık işlem, kontrol, etiket, sertifikasyon, çeşit tespiti gibi çok farklı kalemde alınan bu bedellerin 2020 yılında bir önceki yıla oranla ortalama olarak yüzde 25 oranında artırıldığını kaydeden Akcan, "Geçen yıl da aynı oranda artan bu ücretler sektörümüzü çok zor durumda bırakmıştı. Tüm ekonomi yönetiminin enflasyonun tek haneye inmesini hedeflediği bir ortamda resmi enflasyonun iki katı oranındaki bu artışı biz kendimize izah edemiyoruz" diye konuştu.