fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Türkmen şehitleri Ankara'da anıldı

Irak Türkmenlerinin önde gelen isimlerinin şehit edilmesinin yıl dönümü 16 Ocak Irak Türkmen Şehitler Günü Ankara’da düzenlenen etkinlikle anıldı.

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin düzenlediği programda açılış konuşmalarını Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ve Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı.

Türkmen Kardeşlik Cemiyeti (Ocağı) Başkanı Abdullah Abdurrahman, cemiyet üyelerinden Doç. Dr. Necdet Koçak ve Tüccar Adil Şerif hakkında verilen idam cezaları, 16 Ocak 1980’de başlanılarak, sırayla infaz edilmişti. Türkmenler bu acı dönemi 16 Ocak Irak Türkmen Şehitler Günü olarak anıyor. Ankara’da Türk Ocakları’nın düzenlediği etkinlikte Irak’ın geleceğinde Türkmenler konuşuldu. Panelde Prof. Dr Suphi Saatçi, Prof. Dr M. Akif Okur ve Prof. Dr. Kürşad Zorlu konuşmalar yaptı. Panele Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Prof. Dr. Hamit Zafer Kars, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi, İyi Parti, BBP Genel başkan yardımcıları ve CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu da katıldı. Etkinlikte konuşan Hamit Zafer Kars, Vatan Partisi’nin Türkiye dışındaki soydaşlarımızın bulundukları ülkenin toprak ve siyasi bütünlüğüne saygı duyarak milli benliklerini yaşamaları ilkesini savunduğunu belirterek şunları söyledi: “Balkan Savaşı”nın ateşi içinde Türk varlığını muhafaza için kurulan Türk Ocakları’nın başkanı Mehmet Öz, Irak’ta Türkmen varlığını muhafaza için yıllardır fedakârca mücadele eden Irak Türkmen Cephesi Türkiye temsilcisi Mehmet Tütüncü, siyasi parti temsilcileri ve konuklar. Irak Türkmen şehitlerini anmak için düzenlenen bu toplantıda bulunmaktan gurur duyuyorum.

“Partimiz, başkanların konuşmalarında ifade ettiği görüşleri, yani Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki soydaşlarımızın bulundukları ülkenin toprak ve siyasi bütünlüğüne saygı duyarak milli benliklerini yaşamaları ilkesini paylaşmaktadır. Bu ilke ABD’nin Irak’ta ve Orta Doğu’da yeni bir saldırıya geçtiği dönemde özel önem taşımaktadır. Bu vesile ile Genel Başkanım Doğu Perinçek’in toplantıyı düzenleyen kuruluş temsilcilerine ve katılanlara selamlarını iletiyorum.”

ankarahavadis.net

turkmensehit